0

Beton wkroczył na salony

Do niedawna wykorzystanie betonu w przemyśle budowlanych kojarzyło się przede wszystkim z pierwszym etapem powstawania domów. Jego historia sięga czasów starożytnych, a po raz pierwszy został użyty w Asyrii. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że wiele zabytków starożytnego Rzymu wykonanych jest właśnie z betonu. W Polsce od lat 50-tych XX wieku do połowy lat 80-tych gotowe płyty betonowe były postawą budownictwa mieszkaniowego. To właśnie w tym czasie masowo powstawały osiedla bloków z wielkiej płyty. Charakteryzowały się one bardzo często surowym wyglądem budynków pozbawionych tynków. To co było zgodne z założeniami modernizmu, z czasem zaczynało szpecić i wymagało wielu prac konserwacyjnych.

Czym jest właściwie beton? Jest to mieszanka tak zwanego spoiwa hydraulicznego, czyli cementu, kruszywa i wody. To właśnie rodzaj kruszywa, którym najczęściej jest piasek lub żwir, decyduje o pożądanych cechach betonu. Odpowiednia ilość każdego ze składników pozwala na uzyskanie betonu o określonej klasie. Niewątpliwą zaletą tego materiału budowlanego jest jego wytrzymałość. Dzięki coraz nowocześniejszym rozwiązaniom technologicznym producenci betonu prześcigają się w udoskonalaniu jego pozostałych właściwości. Zwykły beton wymaga określonej temperatury podczas wykonywania prac, bardzo często ulega rozwarstwianiu i pękaniu. Dodatkowo jest dość ciężki.

Zastosowanie odpowiednich domieszek minerałów i użycie odpowiednich związków chemicznych znacznie poprawiło parametry i jednocześnie możliwości użycia tradycyjnego betonu. W ten sposób możliwe było wykorzystanie tego materiału nie tylko do tworzenia konstrukcji, ale także do wykańczania wnętrz. Dodatkowo beton dekoracyjny pozwala na stworzenie niecodziennych i odważnych rozwiązań estetycznych. Znalazł szerokie zastosowanie zarówno w kreowaniu budynków użyteczności publicznej, jak i w wykańczaniu zabudowań prywatnych.

Beton tworzy się m.in. z piasku i wody.

Beton tworzy się m.in. z piasku i wody /sxc.hu

Beton dekoracyjny stosowany jest do wykańczania większych powierzchni, takich jak ściany, sufity czy podłogi. Zapoznając się z szeroką ofertą różnych producentów, znajdziemy klika rodzajów tego materiału. Przede wszystkim beton dekoracyjny gładki, który jest wykorzystywany najczęściej do wykańczania podłóg i posadzek. Powierzchnie takie charakteryzują się dużą trwałością i odpornością na zarysowania. Są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości i nadają pomieszczeniu niepowtarzalny charakter. Innym rodzajem jest beton posiadający widoczną fakturę. Materiał ten stosowany jest do wykańczania ścian lub ich fragmentów. W rękach zdolnego architekta może przyczynić się do realizacji bardzo ciekawych projektów. Beton ten może być dodatkowo barwiony za pomocą odpowiednich pigmentów. Do dyspozycji kreatorów wnętrz pozostaje również beton dekoracyjny z regularnym wzorem oraz materiał do wykonywania rzeźb trójwymiarowych.

Na rynku budowlanym znajdziemy wiele ofert osób, które posiadają już duże doświadczenie w wykorzystaniu tego materiału. W niektórych katalogach odnaleźć można zachwycające rozwiązania. Beton dekoracyjny jest materiałem, który niemal każdemu wnętrzu potrafi nadać elegancki i industrialny wygląd. Doskonale harmonizuje z minimalistycznym wyposażeniem. Komponuje się zarówno z drewnem, jak i na przykład z cegłą. Jak widać możliwości wykorzystania betonu jest bardzo wiele. Wszystko zależy od naszej odwagi i pomysłowości. Z pewnością warto przychylnie spojrzeć na tak nietuzinkowy materiał, jakim jest beton.

Piotr

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *