0

Bezpieczeństwo w medycynie

W medycynie bardzo ważne jest, aby zapewniona była odpowiednia ochrona oraz higiena. Jest to bardzo ważne zagadnienie, ponieważ pozwala na uniknięcie wielu niebezpiecznych sytuacji. Wiadomym jest, że praca z chorymi jest niebezpieczna – zwłaszcza na oddziałach zakaźnych, gdzie bardzo łatwo o zarażenie się groźną bakterią, wirusem czy prionem. Dlatego niezmiernie istotne jest zapewnienie właściwego poziomu ochrony przed wydzielinami pacjentów. Bardzo często pracownicy służby zdrowia mają kontakt z krwią pacjentów. Dzieje się tak w wielu specjalizacjach medycznych i w trakcie różnych zabiegów. Przykładowo podczas pobierania krwi, pielęgniarka jest narażona na bezpośrednie ryzyko zetknięcia się z krwią swojego pacjenta.

Jest to niebezpieczne, ponieważ nigdy nie wiadomo czy taka osoba jest w pełni zdrowa czy może jest nosicielem groźnych chorób. Dlatego konieczne jest stosowanie zabezpieczeń – najczęściej są to rękawice lateksowe. Wykonane są z mocnego materiału, który zapewnia całkowitą nieprzepuszczalność dla krwi. Nawet, gdy krew znajdzie się bezpośrednio na rękawicy, to nie ma ryzyka że dojdzie do zarażenia. Ważnym czynnikiem jest również sama strzykawka. Wiadomo, że podczas iniekcji konieczne jest zanurzenie igły w świetle żyły. Ma ona bezpośredni kontakt z krwią, która może być zakażona. O ile nie istnieje już ryzyko zarażenia się przez bezpośredni dotyk, to w dalszym ciągu możemy się skaleczyć. Wtedy z całą pewnością dojdzie do zarażenia się chorobą pacjenta. Jest to niebezpieczne i z tego powodu stosowane są środki zaradcze.

Używane są pojemniki na zużyte strzykawki. Ich zadaniem jest zabezpieczenie ich tak, aby niemożliwe było przypadkowe skaleczenie się. Jest to ważne nie tylko dla pracowników służb medycznych. Duży problem ze strzykawkami mają osoby, które pracują przy sprzątaniu miejsc publicznych i użytkowych, np. restauracje, urzędy, przychodnie. Bardzo często zdarza się, że przy braku odpowiednich zabezpieczeń (rękawic skórzanych) dochodzi do skaleczenia się igłą strzykawki. Dlaczego tak się dzieje? W naszym społeczeństwie jest dużo osób, które chorują chociażby na cukrzyce. Jest to choroba, która w pewnym stadium wymaga dostarczania insuliny z zewnętrznego źródła. Takie osoby noszą zawsze przy sobie strzykawki z tą właśnie substancją.

Niekiedy zdarza się, że nie zabezpieczają odpowiednio strzykawki i wyrzucają je do publicznych śmietników. Osoby sprzątające przed wyrzuceniem worka, muszą te śmieci ubić – tak, aby możliwe było związanie i przetransportowanie do śmieciarki lub większego kontenera. Podczas tej czynności bardzo łatwo jest zakłuć się taką igłą. Jest to niebezpieczne, ponieważ insulina dla jednych jest lekarstwem, ale dla kogoś innego może być śmiertelna. Z tego powodu konieczne jest uważane na to, co się robi. Zwłaszcza wtedy, gdy przez naszą nieuwagę możemy zaszkodzić osobom trzecim. Pojemniki nie są drogie, a w łatwy sposób pozwalają na ograniczenie występowania takich sytuacji.

Wojciech

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *