2

Bezpieczeństwo pracy biurowej

Odpowiednie warunki pracy ma obowiązek zapewnić każdy pracodawca. Bezpieczeństwo i Higiena pracy, to zasady, które różnią się w zależności od wykonywanego zawodu. Inne będą w przypadku pracy w dużym magazynie, hali produkcyjnej czy hipermarkecie, a inne w przypadku pracy w biurze. W drugim wypadku, co prawda, nie musimy nosić odpowiedniego obuwia, które ochroni stopy przed zmiażdżeniem ciężkim przedmiotem, ale istnieją zasady, które mają za zadanie chronić zdrowie pracownika.

jasno (sxc.hu)

jasno (sxc.hu)

Jeśli  wykonujemy pracę przy komputerze, jesteśmy narażeni na pogorszenie wzroku. Jednak pierwsze niedogodności, jakie powoduje promieniowanie monitora, to przede wszystkim ból oczu i ból głowy. Uciążliwy ucisk w głowie często przekształca się w migrenę, która uniemożliwia wykonywanie obowiązków. Z kolei oczy  mogą reagować rozmazywaniem obrazu i wzmożoną potrzebą mrugania.

Dlatego monitor powinien być dostosowany do  przeznaczenia. Najlepiej ustawić parametry tak, aby ułatwić czytanie. Poza tym, każdy powinien zastanowić się nad okularami z antyrefleksem. Chroni on oczy przed szkodliwym działaniem monitora.

Istotną rolę odgrywa tu także odpowiednie oświetlenie biura. Każdy pracodawca powinien zadbać, by przestrzeń, w której przebywamy była dobrze naświetlona. Najlepsze  jest światło dzienne, dlatego biuro powinno mieć duże okna. Jeśli nie można tego zagwarantować, należy zadbać o jak najlepsze oświetlenie sufitowe. Jarzeniówki wcale nie są najlepszym wyborem, gdyż męczą wzrok. Natomiast na każdym biurku powinna znajdować się lampka z delikatnym światłem, ustawionym tak, aby nie odbijało się od klawiatury czy monitora i nie raziło w oczy.

Piotr

2 Comments

  1. Najgorzej jest chyba z utrzymaniem odpowiedniej i stałej temperatury w biurach. Zimną bywa naprawdę mroźno, a latem jest upał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *