2

Bezpieczeństwo w pracy

Poczucie bezpieczeństwa tak dla pracowników jak i dla pracodawców jest niemal najważniejszym czynnikiem, który pozwala na to by praca tych osób przebiegała w odpowiednich warunkach. Oczywiście aby było to możliwe należy tutaj również pamiętać o podstawowych czynnikach, które warunkują ten prawidłowy przebieg pracy u osób, które są zatrudnione w danym zakładzie pracy.

Z tego też powodu obecnie obowiązkiem jest aby każde miejsce pracy było odpowiednio przygotowane pod kątem bezpieczeństwa na prace tam osób, które zostały zatrudnione by pracować na terenie danego zakładu. Z tego też powodu obecnie tak ważnym jest tutaj by nie pominąć tu takich rzeczy jak choćby odpowiednich szkoleń dla pracowników, czy też odpowiedniego wyposażenia miejsca pracy tych osób. Różne zakłady pracy mogą charakteryzować się różnymi zagrożeniami, dlatego też ludzie, którzy nadzorują to miejsce muszą odpowiednio je przygotować na wypadek różnych niekoniecznie przyjemnych sytuacji. Można wyróżnić tu choćby takie sytuacje jak pożary czy wypadki na terenie zakładu, dlatego też specjaliści od bezpieczeństwa i ochrony pracy powinni odpowiednio kontrolować czy na terenie zakładu przestrzega się poszczególnych unormowań z zakresu tworzenia ochrony zdrowia a nawet życia pracowników. Każdy nowo przyjęty pracownik powinien, a nawet musi zostać odpowiednio przeszkolony na wypadek różnych niebezpiecznych sytuacji, które mogą mieć miejsce w przypadku pracy, którą oni prowadzą. Dlatego też,jeśli chcemy prawidłowo zabezpieczyć naszych pracowników powinniśmy zapewnić im przede wszystkim szkolenie, z tego jak powinien on reagować na różne ekstremalne sytuacje, jak również w jaki sposób może ich unikać, a także w jaki sposób powinien udzielić pierwszej pomocy osobom, które zostały poszkodowane w wyniku jakiejś ekstremalnej i niebezpiecznej sytuacji na terenie zakładu pracy. Szkolenia BHP Poznań pozwalają na to by pracownik wiedział w jaki sposób reagować na poszczególne sytuacje, jednak nie można tu zapomnieć też o tym, że należy zapewnić także pracownikom dostęp do rzeczy, które pomogą im w razie czego odpowiednio zareagować na sytuacje, która akurat wystąpi i stanowi dla nich lub innych osób bezpośrednie zagrożenie. Dlatego każdy zakład pracy powinien być wyposażony w gaśnice różnego rodzaju, jak również powinna być tam wyznaczona i dobrze oznakowana droga ewakuacyjna, jak i łatwy dostęp do alarmu, miejsca, w którym można wezwać pomoc czy też wykorzystania wielu innych form pomocy nagłej. Jest to niezwykle istotne, gdyż to najczęściej pierwsze sekundy decydują o tym, jak najlepiej poradzić sobie z jakąś ekstremalną sytuacją, która się tu pojawia. Niejednokrotnie niestety z jakiegoś powodu pracownicy mają utrudniony dostęp do tych rzeczy, przez co szybka reakcja jest znacznie opóźniona. Jest to zarówno ważne w kontekście bezpieczeństwa jak i majątku, gdyż szybsza reakcja daje szanse na to by lepiej i szybciej zorganizować pomoc, jak choćby straż pożarną, która ugasi pożar.

Agata

2 Comments

  1. W wielu miejscach pracy BHP to czysta fikcja. Mało kto się stosuje do tych wszystkich przepisów!

  2. wiekszosc wypadkow to czysta glupota. przed przyjeciem do pracy powinno się robić badania psychologiczne i odsiewac tych, ktorzy maja zbyt maly iloraz inteligencji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *