1

Bezpieczeństwo w starych nieruchomościach

Kupowanie starych domów i ich remontowanie często jest opłacalnym sposobem na tanią nieruchomość o wysokim standardzie. Wiele osób podejmuje się zakupu podniszczonej nieruchomości z nadzieją, że uda się im za niewielkie pieniądze wszystko wyremontować i doprowadzić ją do stanu używalności. Oczywiści jest to świetny pomysł, który pozwala na zaoszczędzenie nawet do kilkudziesięciu procent wydatków, które ponieślibyśmy w przypadku zakupienia działki i wybudowania na nim budynku od podstaw. Na dodatek w ten sposób możemy liczyć na lepszą lokalizację – bliżej centrum miasta czy ważniejszych traktów komunikacyjnych. Niestety nie zawsze takie rozwiązanie wydaje się być dobre. Czasem może okazać się ,że tego rodzaju nieruchomość będzie w naprawdę złym stanie i nie będziemy w stanie dokładnie oszacować ile pieniędzy będziemy musieli wydać na to, aby doprowadzić ją do stan używalności. Niekiedy zdarza się, że założona kwota będzie za mała. Wtedy okazuje się, że wcale nie wychodzimy tak bardzo korzystnie a czasem nawet możemy stracić.

Niesprawne instalacje

Nie możemy jednak odpuścić sobie niektórych prac. Chociażby ze względów bezpieczeństwa. W starych domach bardzo często można spotkać instalację elektryczną starego typu. Korzystanie z niej w obecnych czasach jest nierozsądne, bo może być ona niebezpieczna. Nie jest ona tak zabezpieczona jak współczesne rozwiązania. Używając urządzeń elektrycznych łatwo doprowadzić do przeciążenia, które może zakończyć się zwarciem i uszkodzeniem urządzeń, które obecnie mamy podłączone do sieci. Jest to jednak najmniejszy problem, który może powstać w ten sposób. Innym przykrym skutkiem może być wystąpienie iskry, która doprowadzi do pożaru. Zwykle w takim momencie, że nie będziemy w stanie szybko zareagować. Może dojść do zajęcia się mebli i w efekcie do spalenia się całego budynku. Narazi nas to ma ogromne straty i dodatkowo może być zagrożeniem dla życia naszego oraz naszej rodziny.

Stara instalacja może wywołać problemy (sxc.hu)

Stara instalacja może wywołać problemy (sxc.hu)

Zagrożenie porażeniem prądem

Największe zagrożenie występuje jednak pod względem potencjalnie możliwego porażenia prądem elektrycznym o wysokim napięciu. W przypadku kontaktu z takim prądem może dojść do poważnego porażenia, które zakończy się nawet śmiercią. Jest to o tyle kłopotliwe, że nie jesteśmy wstanie wykryć takich problemów wcześniej i uniknąć kłopotu. Dlatego stosowane są różnego rodzaju zabezpieczenia. Często w postaci bezpieczników, stosowane są również wyłączniki nadprądowe. Wszystko to ma zminimalizować ryzyko wystąpienia zagrożenia. W momencie, gdy pojawi się zagrożenie to zabezpieczania mają odciąć napięcie. Najskuteczniej działają one w przypadku nowych instalacji elektrycznych – z tego powodu warto jest zdecydować się na dodatkowy koszt, który pozwoli nam na bezpieczne zamieszkanie w nowym domu. W tej kwestii nie warto jest patrzyć na koszty, a oszczędności lepiej jest poszukać gdzieś indziej. Nie ryzykujmy zdrowiem i życiem swojej rodziny, gdy można uniknąć zagrożenia w prosty sposób.

Grzesiek

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *