0

Borelioza – podstawowe informacje

Choroba zwana boreliozą jest znana od ponad 100 lat, jednak stosunkowo niedawno odkryto, że jest ona przenoszona przez kleszcze. Choć w trakcie zimy do zakażenia dochodzi dużo rzadziej niż w innych porach roku to o samej chorobie warto dowiedzieć się czegoś więcej.

Czym jest borelioza?

Borelioza, zwana także chorobą z Lyme, jest chorobą wywoływaną przez bakterie obecne w układzie pokarmowym kleszczy. Choroba ta ma dużo różnych objawów, przez co może być ona zdiagnozowana przez różnych specjalistów. Do objawów zalicza się sztywność karku, padaczka, nudności oraz problemy z mimiką. Jak leczy się boreliozę i jak rozpoznać ją na wczesnym etapie, gdy nie mamy wyżej wymienionych objawów?

Rozpoznanie i leczenie boreliozy

Aby rozpoznać początkowe objawy boreliozy należy udać się do lekarza lub dokładnie poczytać literaturę medyczną na temat boreliozy. W niektórych przypadkach może pojawić się rumień, który ma kształt pierścienia, pojawia się on wokół miejsca ugryzienia przez kleszcza. Innymi początkowymi objawami są czerwono-szare plamy na nogach (najczęściej u dzieci) lub czerwono-błękitne guzki na małżowinie usznej lub na sutkach. Boreliozę leczy się kuracją antybiotykową trwającą do 28 dni.

Albert Kosowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *