0

Centrum Logistyczne

Logistyka odgrywa bardzo ważną rolę w przemyśle, gdyż przewóz towarów był i jest ważny w rozwoju przemysłu. Wiele firm korzysta z usług specjalnych centrów logistycznych, które mają na celu magazynowanie i dystrybucja towarów.

Cele

Celem działania centrum logistycznego jest świadczenie klientom usług z zakresu logistyki. Zakres tych działań zależny jest od umowy nawiązanej przez obie strony. Do najczęściej wykonywanych przez nie zadań należy zarządzanie transportem towarów i ich magazynowanie. Poza tym, ich pracownicy mogą zajmować się obsługą celną transportu, zarządzaniem płatnościami za przewozy, a nawet pakowaniem i kontrolowaniem jakości towaru. Niektóre centra logistyczne specjalizują się w konkretnym obszarze zarządzania przepływem towarów. Przez to oferują swoim klientom szersze usługi od ich konkurencji.

Funkcje

Specjaliści tematu wyróżniają trzy główne grupy funkcji pełnionych przez centra logistyczne. Wspomniane były w trakcie omawiania ich celów, ale można je sklasyfikować na dane kategorie. Pierwszą z nich są funkcje główne, czyli przeładunek, przechowywanie, podział, kompletowanie i transport. Do drugiej, funkcji pomocniczych, zaliczamy ubezpieczenia ładunków i przewozów, a także spedycję i obsługę celną. Ostatnią grupą są funkcje dodatkowe, świadczone po indywidualnym ustaleniu warunków współpracy ze zleceniodawcą. Do nich należą między innymi usługi parkingowe czy hotelarskie.

Rodzaje i Wyposażenie

Centrum logistyczne dzielimy na różne rodzaje ze względu na ich zasięg działania. Można w nich wyróżnić centrum lokalne (do 8 kilometrów zasięgu), regionalne (do 80 kilometrów oddziaływania), oraz międzynarodowe (do 500 kilometrów oddziaływania). By mogło sprawnie działać potrzebne jest także odpowiednie wyposażenie.

Jednym z najważniejszych wymogów działania centrum logistycznego jest odpowiednia infrastruktura. Takie budynki jak magazyny, place czy terminale kontenerowe są niezbędne dla właściwej pracy centrum logistycznego. Innym ważnym elementem jest duża ilość taśm transporujących, by usprawnić działanie centrum. Oprócz tego ważne są miejsca na usługi celne czy ubezpieczeniowe. Dzięki nim centrum logistyczne jest w stanie spełnić swoje działania.

Sebastian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *