0

Czym jest maszyna współrzędnościowa?

W przemyśle potrzebne jest wiele urządzeń pomiarowych, które mierzą zróżnicowane parametry, od ciśnienia przez temperaturę aż po odległość. Jednym z ważnych pomiarów są też współrzędne, które można mierzyć za pomocą maszyn współrzędnościowych. Czym jest maszyna współrzędnościowa i do czego może ona służyć?

Zadania maszyny współrzędnościowej

Tego typu maszyny najczęściej są używane w przypadku, gdy nie jest możliwe użycie innych przyrządów pomiarowych lub jest to zbyt skomplikowane. Najczęściej wykorzystuje się je do pomiaru elementów o skomplikowanym kształcie, jednak są również wykorzystywane między innymi do mierzenia kół zębatych o różnych zarysach lub odchyłek kształtu i położenia. Jak zbudowana jest maszyna współrzędnościowa?

Budowa

Istnieje kilka rodzajów maszyn współrzędnościowych, jednak wiele elementów jest do siebie podobnych. Maszyna jest zbudowana z ruchomego portalu, stałej konstrukcji oraz z układu i sondy pomiarowej. Cała maszyna powinna być regularnie poddawana wzorcowaniu, aby mieć pewność że działa w prawidłowy sposób i że jej pomiary są bardzo bliskie rzeczywistym. Takie maszyny są niezbędne w pewnych gałęziach przemysłu, dlatego należy je odpowiednio konserwować i używać ich zgodnie z przeznaczeniem.

Albert Kosowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *