2

Czym jest wypalenie zawodowe?

Gdy w pewnym momencie zauważymy, że praca nie sprawia nam już przyjemności i coraz bardziej nas zniechęca to znaczy że cierpimy z powodu wypalenia zawodowego. Czym jest zjawisko wypalenia zawodowego, jakie są jego przyczyny, objawy i sposoby radzenia sobie z nim?

Przyczyny i objawy

Najczęściej przyczyną wypalenia zawodowego jest długotrwały stres, nadmiar obowiązków oraz brak czasu na odpowiedni odpoczynek. Objawami wypalenia zawodowego są reakcje naszego organizmu na stresujące sytuacje (ból głowy lub brzucha, złe samopoczucie), spadek odporności organizmu oraz chroniczne zmęczenie. W jaki sposób powinniśmy sobie radzić z wypaleniem zawodowym?

Jak sobie poradzić?

Istnieje kilka sposobów, które mają na celu zapobieganie i leczenie wypalenia zawodowego. Skuteczną metodą walki z tym zjawiskiem jest znalezienie odpowiedniego sposobu radzenia sobie ze stresem. Przykładem może tu być hobby lub relaksujący masaż, na przykład masaż polinezyjski. Taki masaż pozwoli nie tylko na odstresowanie się po całym dniu czy tygodniu, ale również pozwoli na relaks psychiczny oraz fizyczny. Jeśli jednak masaż okaże się niewystarczający to należy szukać pomocy u psychologa lub psychoterapia. Pomocna jest także zmiana wykonywanego zajęcia, przynajmniej na jakiś czas.

Piotr

2 Comments

  1. Sama borykałam się z tym problemem pracując w korporacji, ale zmieniając prace na coś mniej poważnego to kompletnie przeszło. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *