0

Jak dbać o stan techniczny roweru?

Jazda na rowerze to dla wielu z nas przyjemność, a dla niektórych nawet styl życia. Rowerem można dojechać praktycznie wszędzie, nawet tam gdzie samochodem nie wjedziemy. Poza tym rower nie wymaga żadnego wkładu finansowego przez dłuższy czas, bo trzeba go tylko raz na jakiś czas serwisować. Wszystko oczywiście można zrobić w domu jeżeli mamy odpowiednią wiedzę i narzędzia. Nie jest tego na pewno dużo bo w porównaniu do samochodu czy motocykla, rower to konstrukcja mniej złożona. W zasadzie to przed każdą dłuższą wycieczką powinniśmy zwrócić uwagę na stan techniczny roweru. Trzeba sprawdzić wszystkie ruchome części, czy nie ma żadnego ryzyka, bo jak ma się coś uszkodzić podczas trasy, to lepiej tą część od razu wymienić.

Podstawowe czynności

Kiedy zbliża się czas jakiejkolwiek wycieczki to musimy niewątpliwie sprawdzić nasz rower. To kilka prostych czynności, które mają ocenić stan naszego roweru i przygotować go do czekającej nas podróży. Zawsze zwracamy uwagę na opony i ich stan bieżnika. Warto także przypomnieć sobie kiedy opony zostały założone, bo jak wiadomo guma traci swoje właściwości z biegiem lat. Może się okazać, że opony będą nadawały się już do wymiany. Później sprawdzamy stan klocków hamulcowych. Te raczej są wytrzymałe i można je dokręcić, ale warto spojrzeć gdy wybieramy się dalej. Kaseta napędowa jest kolejnym elementem, który trzeba sprawdzić i przy okazji dobrym pomysłem będzie nasmarowanie łańcucha. Łańcuch bez smaru nie nadaje się na dłuższą podróż.

zestaw narzędzi do naprawy (pixabay.com)

Serwisowanie roweru

Rower tak samo jak inne środki transportu także może ulec poważniejszej awarii. Są rzeczy, które można bez problemu zrobić w domu czy w garażu, ale niektóre czynności wymagają większej precyzji. Przykładowo wymiana klocków hamulcowych to naprawdę łatwa czynność, ale wymiana kasety napędowej wymaga doświadczenia. Przydadzą się również specjalne narzędzia rowerowe RowerTour, które umożliwią nam tą czynność. W takim wypadku pozostaje nam albo zakupić narzędzia, co wychodzi całkiem drogo, lub oddać rower do serwisu, a to również nie należy do tanich rzeczy. Jednak jeżeli nie mamy doświadczenia, to lepiej oddać rower do serwisu, bo można przez brak wiedzy dużo więcej zepsuć.

Sebastian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *