0

Do adwokata, czy do radcy prawnego?

Zdarza się, że mamy jakiś problem prawny i nie wiemy, do kogo się zwrócić. Naszymi opcjami stają się odwokat i radca prawny. Jednak zanim się do kogoś zwrócimy warto jest wiedzieć, kto może nam z czym pomóc.

Co łączy obie profesje?

Zarówno radca prawny, jak i Wieliczka adwokat są przedstawicielami profesji prawniczych. Przedstawicieli obu zawodów nazywamy prawnikami, bądź też mecenasami. Aby takim prawnikiem zostać trzeba ukończyć wyższe studia prawnicze, odbyć aplikację tj. praktykę oraz zdać stosowny egzamin. Adwokat i radca prawny zajmują się świadczeniem pomocy prawnej, w szczególności udzielają porad prawnych, konsultacji prawnych, sporządzają pisma procesowe, akty prawne oraz występują przed sądami i organami administracji państwowej w charakterze obrońcy lub pełnomocnika.

Obie profesje mają obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej, gwarantując poufność dla osoby korzystającej z ich pomocy. Ponadto radca prawny i adwokat posiadają obowiązkowe ubepieczenie odpowiedzialności cywilnej obejmującej czynności wykonywane przy udzielaniu pomocy prawnej. Każdy mecenas jest ubezpieczony od skutków udzielenia niewłaściwej porady prawnej lub błędu, co stanowi dodatkową ochronę interesów klienta. Obie profesje mogą również wykonywać swój zawód w zespołach lub indywidualnie. Ostatnią wspólną cechą jest to, że oba zawody są regulowane przez podobne przepisy.

Czym się różnią?

W przeszłości istniały zasadnicze różnice w kompetencjach radców prawnych i adwokatów, istotne w wyborze właściwego dla danej sprawy. Obecnie jednak nie jest tych różnic zbyt wiele. W praktyce nie ma większego znaczenia, do którego z nich zwraca się klient. Z jego punktu widzenia ten wybór nie jest aż tak bardzo istotny.

Podstawową różnicą między obiema profesjami jest możliwość świadczenia pomocy prawnej w stosunku pracy, którą mają radcowie. Radca prawny, tak samo jak adwokat, poże pełnić funkcję obrońcy w procesie karnym w sprawach karnych i karnoskarbowych. Obrońcą może być tylko radca prawny niepozostajcy w stosunku pracy.

Podsumowanie

Obecnie różnice między adwokatem a radcą prawnym są nieznaczne. Wybór sprowadza się głównie do indywidualnych preferenci oraz oceny charakteru sprawy, z którą zwraca się klient. Warto nadmienić, że Polska jest jednym z krajów, w których rozróżnia się zawód radcy prawnego i adwokata.

Sebastian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *