1

Izolacja termiczna domu

Osoby mieszkające w domach prywatnych bardzo często maja problemy z utrzymaniem właściwej temperatury wewnątrz. Może to wynikać z wielu rzeczy – niewłaściwego wykorzystania systemów grzejnych lub poprzez stare elementy, które nie zapewniają odpowiedniej izolacji termicznej. Czym jest ta izolacja? To nic innego jak możliwość zapobiegniecie przenikaniu temperatur do wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Im większa jest izolacja, tym cieplej mamy w zimie i chłodniej w lecie. Zapewnienie właściwych współczynników nie jest sprawą łatwą, ponieważ ciepło można tracić na bardzo wiele sposobów. W pierwszej kolejności powinniśmy zlokalizować miejsca, które są podejrzane i mogą powodować powstawianie takich problemów.

Przede wszystkim jest to stolarka okienna. W starych domach, które pochodzą jeszcze sprzed wojny, często zdarza się tak, że okna nie były wymieniane od nowości. Takie postępowanie jest niezalecane – wynika to przede wszystkim z wad materiału wytworzenia ramy okna. W tym przypadku jest to najpewniej drewno. Wraz z upływem czasu, taki materiał próchnieje i zaczynają pojawiać się szczeliny oraz pęknięcia. To wszystko sprawia, że do środka dostaje się zimne powietrze, które pochodzi z zewnątrz. Problemem jest także samo uszczelnienie. Kit, który został wykorzystany do tego celu, wykrusza się i powoduje, że między ramą i szybą pojawia się wolna przestrzeń przez które przenika powietrze. Zalecane jest wymienienie takiego okna, na jakieś które spełnia dzisiejsze wymagania. W ten sposób na pewno odczujemy wzrost temperatury oraz zmniejszenie się kosztów za rachunki. Podobnie przedstawia się sytuacja z drzwiami. Służą one nie tylko do tego, aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Ich zadanie jest o wiele bardziej złożone. Drzwi zewnętrzne wytłumiają hałas, który pochodzi z zewnątrz, służą jako izolacja termiczna oraz po prostu mają dobrze wyglądać. W przypadku utrzymania ciepła, wszystko odbywa się podobnie jak przy oknach. Stare drzwi nie zapewniają odpowiedniego poziomu szczelności i wymiana ich na nowe przyniesie pożądane rezultaty. Przy okazji zwiększy się poziom bezpieczeństwa i bez strachu będzie można zostawiać mieszkanie bez opieki. W nowszych domach zdiagnozowanie takiego problemu jest o wiele trudniejsze. Niekiedy dochodzi do strat ciepła, ale wydają się one nieuzasadnione. Jest tak na przykład wtedy, gdy wszystkie okna i drzwi są nowe. W takich przypadkach za utratę ciepła odpowiedzialny jest dach (może nie być zaizolowany).

Jednak, aby przekonać się o prawdziwym powodzie to zalecane jest przeprowadzenie badania przy wykorzystaniu kamery termowizyjnej. W ten sposób można zobaczyć dokładnie, gdzie występuje problem. Wyeliminowanie go przyniesie duże oszczędności finansowe – te, które zostałyby przeznaczone na dogrzewanie mieszkania. Z tego powodu priorytetem powinno być zdiagnozowanie powodu i jak najszybsze jego usunięcie. Zwłaszcza dla osób, które mają małe dzieci i nie mogą przebywać w niedogrzanych pomieszczeniach.

Wojciech

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *