0

Jak powstał stetoskop?

W dzisiejszych czasach stetoskop jest używany przez wiele specjalizacji medycznych, bardzo często badanie pacjenta rozpoczyna się od użycia tego przyrządu. Jak dawno temu powstał stetoskop i jak wyglądał jego rozwój?

Początki

Pierwsze stetoskopy zostały wynalezione w 1816 roku przez Rene Laenneca, został on wykonany z drewna i miał kształt cylindra. Przed wynalezieniem tego przyrządu niewiele medyków osłuchiwało pacjentów ze względu na higienę, jednak stetoskop eliminował bliskość lekarza i pacjenta. Stetoskop stawał się niezbędnym narzędziem w pracy medyków, a jego konstrukcja ulegała różnym zmianom i ulepszeniom. Pierwszy stetoskop dwuuszny z gumowymi elementami powstał w 1855 roku i został opracowany przez George’a Cammana, choć taki typ stetoskopu zyskał popularność dopiero podczas I wojny światowej.

Współczesny stetoskop

Współczesna forma stetoskopu została opracowana w 1961 roku przez Davida Littmanna. Choć wraz z rozwojem stetoskopu zmieniały się materiały, z których są wykonywane to sama konstrukcja nie uległa większym zmianom. Dzisiejsze stetoskopy są produkowane w wielu rodzajach, najczęściej dla konkretnych specjalizacji medycznych. Przykładem są stetoskopy pediatryczne, internistyczne lub kardiologiczne. Nowością są stetoskopy elektroniczne, ale na chwilę obecną nie są zbyt często używane.

Mateusz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *