0

Jak wygląda terapia grupowa?

Tego rodzaj terapii jest najlepszym sposobem leczenia problemów natury społecznej. Nie jest to jednak jedyny problem, który może być zwalczany tym rodzajem terapii – to lekarz dobiera ten najkorzystniejszy dla nas sposób. W takich spotkaniach uczestniczy zazwyczaj około 9-12 osób, jednak ilość nie jest ściśle określona. Czy taka terapia różni się korzyściami od tej indywidualnej?

Korzyści płynące z terapii w grupie

Przede wszystkim jest to dobre w uświadomieniu sobie, że nie jesteśmy jedynymi posiadaczami danego problemu. Mamy okazje posłuchać historii innych, a także otrzymać należyte zrozumienie od osoby, która przechodzi przez to samo. Jest to również dobry sposób na wyzbycie się strachu przed nawiązywaniem kontaktów międzyludzkich, czy przed otwieraniem się. Tego rodzaju grupa staje się dla nas zaufanym i bezpiecznym środowiskiem oraz ogromnym wsparciem w zwalczaniu naszego problemu.

Czy należy się do niej przygotować?

Przed wybraniem się na taką terapie, należy zrobić wszystko co pomoże nam zniwelować stres związany z nową sytuacją. Możemy przygotować sobie odpowiedzi na ewentualne pytania podczas zabiegu takim jak terapia grupowa, czy spróbować szczegółowo opowiedzieć o swoim problemie bliskiej nam osobie – nauczmy się mówić o tym głośno. Ważnym aspektem jest także to, czy mamy odpowiednią motywacje. Nasze zaangażowanie bardzo liczy się na terapii, dlatego też powinniśmy przed jej rozpoczęciem określić sobie cel jaki chcemy osiągnąć, co będzie dla nas dodatkowym „kopniakiem” i zachętą do aktywnego uczestniczenia w spotkaniach. Jeśli terapeuta wybierze dla nas właśnie ten rodzaj terapii, musimy mu zaufać – on wie co jest dla nas najkorzystniejsze.

Wojciech

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *