1

Jak zwalczyć przetrenowanie?

Zwiększanie obciążeń w treningu jest wymagane, abyśmy mogli cały czas osiągać lepsze efekty. Jednak należy zwracać szczególną uwagę na zmęczenie, które może przerodzić się w przetrenowanie. Jest to bardzo negatywne zjawisko, które negatywnie wpływa na efekty treningu i nasze zdrowie. Jak sobie poradzić z tym zjawiskiem?

Profilaktyka

Jeśli jeszcze nie odczuwamy skutków przetrenowania to warto podjąć działania mające na celu zapobieganie przetrenowaniu. Aby znacznie zmniejszyć lub całkowicie zredukować zagrożenie przetrenowaniem należy trzymać się zbilansowanej diety, która dostarcza wszystkich niezbędnych mikro- i makroelementów. Ważna jest również odpowiednia suplementacja oraz właściwa długość snu, która powinna wynosić około ośmiu godzin.

Leczenie przetrenowania

Gdy już doświadczymy przetrenowania to najlepszym sposobem na pozbycie się go jest bardzo duże ograniczenie intensywności treningu lub całkowita rezygnacja z treningu. Choć w taki sposób stracimy część efektów to będzie to dużo lepsze niż kontynuowanie treningu i pogłębianie problemu. Wspomagać się można suplementami lub masażem klasyczno-relaksacyjnym, który pozwoli na zmniejszenie zmęczenia mięśni i przyspieszenie ich regeneracji. Regularne sesje takiego odprężającego masażu pozwolą na szybszy powrót do treningów, jednak nie należ tego przyspieszać, gdyż ryzykujemy nawrót problemu.

Mateusz

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *