0

Jazda terenowa samochodem 4×4

Coraz częściej możemy spotkać się z osobami, które deklarują się jako miłośnicy jazdy terenowej. Jest to zrozumiałe, ponieważ możliwość poruszania się samochodami z napędem na wszystkie koła jest czymś naprawdę emocjonującym. Szczególnie jeżeli jeździmy po terenach nieprzystępnych i niemożliwych do przebycia za pomocą zwykłego rodzinnego lub sportowego samochodu. Musimy jednak wiedzieć, że takie hobby nie należy do takich. Przede wszystkim potrzebny będzie drogi samochód, który będzie w stanie radzić sobie z tak ekstremalną jazdą. Pojazdy terenowe są niezwykle wytrzymałe i wykonywane z najlepszych materiałów. Dzięki temu są one w stanie radzić sobie dobrze w tak trudnych warunkach. Musimy też pamiętać, że mimo wzmocnionego zawieszenia jest one poddawane naprawdę wielkim przeciążeniom w czasie jazdy i będzie dochodziło do jego wyeksploatowania. Musimy uważać na takie rzeczy, aby czasami nie narazić się na większe koszty niż jesteśmy w stanie pokryć. Dlatego przed zdecydowaniem się na zakup takiego pojazdu warto jest się zorientować co i jak.

Ogumienie samochodów terenowych

Dodatkowo bardzo szybko może dochodzić do zużycia ogumienia takich pojazdów. To zrozumiałe – są one mocno eksploatowane i to w skrajnie nieprzyjaznych warunkach. Często takim samochodem poruszamy się też po błotnistych terenach, jak również po piaszczystym podłożu. Musimy mieć w każdym przypadku zagwarantowane, że samochód będzie w stanie się poruszać i nie dojdzie do jego uziemienia. Dlatego tez opony terenowe są tak ważne. Muszą mieć one specjalny bieżnik, który będzie w stanie radzić sobie z takimi przeciwnościami na trasie. Oczywiście dobór opony będzie zależny również od warunków w jakich będzie użytkowany. Inne opony posłużą nam do przemierzania bezdroży piaszczystych, a jeszcze inne do pokonywania podmokłych torfowisk. Musimy dobrać je rozsądnie, aby czasem nie musieć wzywać pomocy z wydostaniem pojazdu. Dużym problemem jest, gdy samochód nie będzie chciał wyjechać samodzielnie. Można wtedy zdecydować się na wyciągarkę, którą można zamocować do drzewa – powinna ona znacznie pomóc w uwolnieniu pojazdu.

Jazda off-road (sxc.hu)

Jazda off-road (sxc.hu)

Bezpieczeństwo w każdych warunkach

Samochody terenowe, z napędem na cztery koła poruszają się również po klasycznych drogach. Jest to więc też kwestia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz osób, które znajdują się na jezdni. Opony powinny gwarantować na tyle dużą przyczepność, żeby nawet w deszczu oraz podczas opadów śniegu były one w stanie zagwarantować odpowiednie możliwości. Jest to dla nas rzeczą niezwykle ważną i powinniśmy mieć tego świadomość jako właściciele. Kwestia ogumienia w takich samochodach musi być brana na poważnie i to znacznie bardziej niż w przypadku jakiegokolwiek innego rodzaju samochodu. Dbajmy o to, żeby niezależnie od sytuacji poruszać się bezpiecznym pojazdem, który nie będzie sprawiał nam problemów i nie narazi nikogo na utratę zdrowia czy też życia. Pamiętajmy o tym niezależnie od tego czy mamy do czynienia z pięknym i słonecznym latem czy też mroźną i śnieżną zimą.

Mateusz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *