1

Kupno pierwszego samochodu

Każdy kto dopiero co zdał prawo jazdy, z pewnością marzy o własnym samochodzie. Jest to bowiem coś co może znacznie ułatwić nam życie, więc zdecydowanie warto odłożyć nieco pieniędzy na jego kupno. Dzięki niemu nie jesteśmy chociażby zdani na komunikację miejską, którą spora liczba osób nie lubi podróżować. Możemy wtedy samodzielnie decydować o tym, o której godzinie wyruszymy do pracy czy też szkoły. Bez wątpienia jest to więc spora korzyść, choć wiąże się ona również z wieloma obowiązkami. Musimy pamiętać między innymi o tym, by zawsze mieć ważny przegląd oraz ubezpieczenie OC. W przeciwnym razie w przypadku kolizji lub wypadku konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Na co zwrócić uwagę?

Nasz pierwszy samochód powinien być przede wszystkim ekonomiczny, szczególnie jeśli nasze zarobki z uwagi na młody wiek nie są jeszcze bardzo wysokie. Dzięki temu będziemy mogli uniknąć wielu problemów związanych z wysokimi kosztami poszczególnych części lub też wysokim spalaniem. Gdy będziemy mieli już na oku określony egzemplarz, możemy umówić się na jego oględziny oraz jazdę próbną. W takim przypadku zdecydowanie warto zabrać ze sobą kogoś doświadczonego w sprawach samochodowych, ponieważ zwiększamy wówczas nasze szanse na to, że wykryjemy jakąś usterkę, która mogłaby być w przyszłości bardzo problematyczna. Ma to również inne korzyści, w przypadku gdy nie stanowi ona większego problemu i zdecydujemy się na zakup, możemy zaoferować niższą kwotę i w większości przypadków sprzedający zgodzi się na to. Nie możemy zapominać również o tym, że jazda próbna jest bardzo istotna. To właśnie podczas niej możemy bowiem wyczuć jak dane auto się prowadzi i jaki jest jego faktyczny stan techniczny. Czasem jednak zdarza się tak, że samochód ma jakąś ukrytą wadę o której może nie wiedzieć nawet obecny właściciel, więc zawsze musimy brać to pod uwagę.

Pierwszy samochód musi być ekonomiczny (sxc.hu)

Pierwszy samochód musi być ekonomiczny (sxc.hu)

Rejestracja pojazdu

Po zakupieniu auta będziemy musieli je zarejestrować w chwili, gdy nie było ono kupione w naszych okolicach. W tym celu musimy udać się do starostwa powiatowego, gdzie będziemy mogli dokonać tych czynności. Podobnie sprawa wygląda z jego ubezpieczeniem w momencie, gdy obecne ubezpieczenie wygasło. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wyjeżdżanie na drogę publiczną bez ważnego ubezpieczenia OC może mieć bardzo przykre konsekwencje w razie kolizji lub wypadku, bowiem kary finansowe mogą być wtedy ogromne.

Sebastian

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *