0

Łódź – miasto przemysłu

Łódź jest miastem, które położone jest w środkowej Polsce. Obecnie jest to jedno z największych miast w Polsce. Pod względem liczby ludności znajduje się na trzecim miejscu (po Warszawie i Krakowie). Powierzchniowo plasuje się na czwartym miejscu w tym rankingu. Na terenie miejscowości znajduje się dwadzieścia osiem uczelni, dlatego Łódź nazywana jest ośrodkiem akademickim. Historycznie wywodzi się z małej wsi o nazwie „Łodzia”. Pierwsze wzmianki na ten temat pojawiły się w księgach już w 1332 roku. Prawa miejskie zostały uzyskane niemal sto lat po tym wydarzeniu. Wtedy traktowana była jako małe miasteczko, które zajmuje się rolnictwem. Wraz z upływem czasu stała się ośrodkiem handlowym oraz rzemieślniczym.

Na terenie miejscowości powstało wiele warsztatów oraz młynów. Pojawiały się tutaj takie zawody jak kołodzieje, bednarze, szewcy, cieśle oraz rzeźnicy. Od 1471 roku zaczęto prowadzenie ksiąg miejskich. Kilkadziesiąt lat później, Łódź dostała pozwolenie na organizowanie dwóch jarmarków rocznie oraz cotygodniowego targu. W XVII wieku doszło do najazdów Szwedów na Łódź. Spowodowało to fatalne skutki – miasto niemal upadło, mieszkańcy opuścili te tereny. Po II rozbiorze Polski trafiła pod władanie zaboru pruskiego. Wraz z późniejszymi wydarzeniami wielokrotnie zmieniała przynależność – najpierw należała do Księstwa Warszawskiego, a później do Królestwa Polskiego. Wraz z nastaniem tych czasów, zaczęła się większa stabilizacja. Możliwe stało się otworzenie własnej działalności, powstawały duże zakłady.

Wszystko to sprawiło, że zaczęto mówić o „Łodzi przemysłowej”. Dużym przełomem było włączenie miejscowości do grona osad przemysłowych. Zyskała status ośrodka tkackiego oraz sukienniczego. Okres ten był bardzo dynamiczny dla Łodzi. W ciągu kilkunastu lat liczba ludności znacznie wzrosła – w ciągu 35 lat dziesięciokrotnie, a w ciągu kolejnych 14 lat niemal dwukrotnie. Dalsze losy tej miejscowości dążyły do rozwoju dużego przemysłu. W tamtym czasie napłynęło bardzo dużo robotników, którzy szukali pracy. Wiele osób przybyło tutaj bez niczego i nie miało warunków, aby urządzić się gdzieś urządzić. Niektóre z wielkich zakładów przemysłowych decydowało się na to, aby opłacać noclegi pracownice Łódź. Takie podejście do pracy sprawiło, że przemysł w tej miejscowości kwitł. Nawet w dzisiejszych czasach można zauważyć wiele pozostałości po tamtych czasach. Przede wszystkim tereny Manufaktury, które przypominają o tym, jak bardzo zaawansowany był tutaj przemysł.

Wojciech

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *