2

Magazynowanie, palety euro i wózki widłowe

Magazynowanie jest jednym z najważniejszych procesów w każdym zakładzie produkcyjnym. Jest to naprawdę niezwykle ważna czynność, od której w dużej mierze zależy to jak będzie funkcjonować cała fabryka. Jeżeli na tym etapie będą zdarzały się jakieś problemy to może się okazać, że całość zacznie funkcjonować źle i będzie dochodzić do powstawania opóźnień. Nie możemy sobie na to pozwolić i dlatego tak ważne jest, aby zadbać o naprawdę wykwalifikowany personel, który będzie radził sobie z tak złożoną i trudną pracą jaką niewątpliwie jest magazynowanie. Do tego przede wszystkim potrzebne jest uprawnienie do obsługi urządzeń transportu bliskiego. Mogą to być suwnice lub układnice, ale najczęściej są to jednak wózki jezdniowe podnośnikowe. Umiejętność prowadzenia tych pojazdów jest ważna, ponieważ praca musi być dynamiczna i dokładna. Każde zaniedbanie może zakończyć się poważną stratą finansową – jeżeli ładunek ześlizgnie się z wideł wózka to najpewniej ulegnie uszkodzeniu i nie będzie można wykorzystać go ponownie.

Palety drewniane

Dlatego tak ważne jest, aby wykorzystywać takie rozwiązania, które sprawują się dobrze w każdych warunkach. Przede wszystkim warto jest sprawdzić czy paleta euro jest w dobrym stanie. Jeżeli będzie uszkodzona to istnieje ryzyko, że nie będzie w stanie utrzymać ładunku. Pamiętajmy, że jest to jednak drewno, które może ulegać murszeniu lub też próchniczy na skutek zawilgocenia. Magazyny często znajdują się jedynie pod wiatą więc są one narażone na jej pochłanianie. Jeżeli jest ona w złym stanie to powinniśmy ją wyrzucić i nie decydować się na jej ponowne użycie. W ten sposób może dojść do poważnych problemów.

magazynowanie przy użyciu wózka widłowego (sxc.hu)

magazynowanie przy użyciu wózka widłowego (sxc.hu)

Urządzenia

Oprócz tego palety wykorzystywane są przez różne urządzenia. Niektóre z nich służą do automatycznej paletyzacji – w ten sposób wymiary mają ogromne znaczenie. Jeżeli włożymy tam inną paletę niż wymagana to może dojść do zaklinowania się mechanizmu. W ten sposób dochodzi do prawdziwych problemów, które właściwie uniemożliwiają dalsze prowadzenie produkcji i konieczne jest ręczne odblokowania maszyny dokonywane jest to jedynie przez wykwalifikowanego serwisanta, co może potrwać nawet przez dłuższy czas. Większość systemów posiada zabezpieczenie, które wykrywa wielkość palety, ale niestety nie wszystkie i nie zawsze. Dlatego to człowiek powinien kontrolować wszystko to, co dzieje się na danej linii.

Wojciech

2 Comments

  1. Wyposażenie magazynu można znaleźć w sklepie Skladuj24.pl, który szczerze polecam. Szeroki wybór, dobre ceny i najwyższa jakość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *