1

Monitorowanie floty

Firmy transportowe i przewozowe muszą mieć możliwość kontrolowania swoich pracowników oraz stanu pojazdu. Jest to ważne, ponieważ niekiedy realizacja danego zamówienia jest długotrwała i nie ma fizycznej możliwości sprawdzenia tego, czy pracownik wykonuje swoje obowiązki. Bardzo często zdarza się tak, że podczas kursu załatwia on swoje sprawy czy zbacza z trasy. Wszystkie te działania są niepożądane i powodują straty dla właściciela takiej firmy. W tym celu stosowane są systemy do kontrolowania pojazdów. Monitoring floty jest rozwiązaniem, które budzi duże kontrowersje. Pracownicy są oburzeni i czują się tak, jakby byli oszustami.

Wiele osób nie godzi się pracować w takich warunkach i postanawia zrezygnować z pracy. Dla właściciela firmy jest to działanie korzystne, które przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim ma możliwość kontrolowania floty. Przede wszystkim stanu technicznego pojazdu oraz jego parametrów – działania silnika czy stanu zużycia paliwa. Możliwa jest również kontrola pracowników, którzy poruszają się tymi samochodami. Wszelkie informacje o położeniu i stanie pojazdu przekazywane są w czasie rzeczywistym. Dzięki temu możliwe jest sprawowanie kontroli na bieżąco i natychmiastowe wyłapanie wszelkich nieprawidłowości. Na podstawie danych można opracować zestawienie wyników, które pokaże jakie były postępy floty oraz jej wydajność.Niektóre z systemów mają możliwość, aby przekazywać dane o stopniu realizacji zamówienia z poziomu strony internetowej. Pozwala to na wzmocnienie wiarygodności firmy. Stosowanie takich systemów pozytywnie wpływa na ponoszone koszty.

Zainstalowanie monitoringu powoduje, że możliwe jest wyłapanie takich niuansów jak zbyt duże obroty silnika, albo nieekonomiczny styl jazdy, który praktykowany jest przez pracownika. W ten sposób można określić kto zużywa najwięcej paliwa, opracować jakieś środki zaradcze i tym samym zmniejszyć koszty własne. Odpowiednie wykorzystanie takiego systemu sprawia, że koszta przeznaczone na paliwo maleją nawet o 20%. W skali roku jest to ogromna suma, która może być przeznaczona na inne cele. Ograniczenie spalania ma także pośredni, korzystny wpływ. Dzięki mniejszemu zużyciu paliwa, środowisko naturalne nie jest tak zanieczyszczane jak wcześniej. Na dodatek monitoring floty ma możliwość sprawdzania poziomu dwutlenku węgla, który emitowany jest do atmosfery. W przypadku, gdy zostanie odnotowana jakaś nieprawidłowość i odstępstwo od reguły, to można podjąć odpowiednie działania zaradcze.

Wojciech

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *