0

Na czym polega wzorcowanie przyrządów pomiarowych?

Wszystkie urządzenia elektroniczne dokonujące jakichkolwiek pomiarów z czasem ulegają rozkalibrowaniu. Nawet takie podstawowe jak alkomat czy suwmiarka elektroniczna. O ile w większości przypadków niewielkie błędy pomiarowe nie mają znaczenia. Tak istnieje wiele branż w ktorych to właśnie dokładność jest najważniejsza i używane przyrządy muszą być sprawne. Gdzie i jak przeprowadzić wzorcowanie?

Kalibracja na własną ręke

Osoby, które już zorientują się że ich urządzenie wymaga kalibracji często chciałyby naprawić je na własną ręke. Niestety bez odpowiedniego doświadczenia i narzędzi jest to prawie niemożliwe. Osoby, które zjamują się tym zawodowo, często skończyły kursy z metrologii i odbyły wielogodzinne praktyki. Dlatego jeżeli nie mamy odpowiedniej wiedzy, nie warto się podejmować tego typu zadań, gdyż możemy nawet zepsuć urządzenie.

Gdzie zkalibrować?

Jeżeli już zależy nam aby nasze urządzenia były dokładne, warto oddać je do laboratorium wzorcującego. To właśnie tam odbywa się wzorcowanie narzędzi pomiarowych. Jednak jak to przebiega? Nasze urządzenie będzie wykonywało pomiary wraz z urządzeniem wzorcowym i dzięki temu w ostatecznych wynikach okaże się czy wymaga kalibracji. Jeżeli wszystko będzie w porządku laboratorium prawdopodobnie wystawi certyfikat wzorcowania, dzięki temu będziemy mieć potwierdzenie, że wszystko jest w porządku.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *