0

Komu należy się spadek?

Problem spadków należy do tych bardzo nieprzyjemnych. Stracenie bliskiej osoby to bardzo duży cios, a okazuje się że trzeba jeszcze w międzyczasie załatwiać takie sprawy jak właśnie spadek. Z jednej strony brzmi to co najmniej niesmacznie, ale lepiej jest zabrać to co nam się należy niż zostawić to na pastwę losu. Niestety spadek powoduje bardzo często konflikty, a zwłaszcza rodzinne. Zdarza się, że jakaś część rodziny na siłę próbuje zagarnąć, to co należało do zmarłej już osoby. Taka samowolka zdarza się bardzo często i jeżeli nic z tym nie zrobimy to w końcu zagarną cały dobytek. W każdym razie istnieje prawo, które w jasny sposób definiuje, komu należy się spadek, a komu już nie.

Bo liczy się testament

Spadek jak wiadomo jest określony prawnie. Zawsze przysługuje małżonkowi oraz dzieciom. W niektórych przypadkach może przysługiwać także rodzicom, ale nikomu poza tym obrębem. Niektórzy myślą, że jak są powiązani w jakikolwiek sposób, to znaczy że mogą walczyć o cokolwiek. Niestety nie mogą i wszystko co zrobią jest już działaniem na własną rękę. Wyjątkiem może być dokładnie sporządzony testament u notariusza. W testamencie można także usunąć prawa do testamentu jednej z osób, ale trzeba mieć do tego konkretny powód. W każdym razie osoba pisząca testament, może dokładnie wskazać kto i co otrzyma po jej śmierci. Ważne jest aby testament został sporządzony u notariusza, ponieważ wtedy jest on zgodny z prawem i można go egzekwować w odpowiedni sposób.

sąd (pixabay.com)

Spory rodzinne

Spadek to także bardzo drażliwy temat, który powoduje często kłótnie w rodzinie. Jest to bardzo nieprzyjemne, bo jak można kłócić się o majątek w chwili takiej tragedii jaką jest śmierć kogoś bliskiego. W każdym razie jeżeli nie mamy pewności, że cokolwiek może się nam należeć to nie prowokujemy kłótni, bo to nie ma sensu. Jeżeli jednak mamy prawo do jakiejś części spadku to lepiej nie pozwolić sobie jej odebrać. Zdarza się że jakaś część rodziny próbuje nawet zająć dom po zmarłym, a jest to niedopuszczalne. Takie spory kończą się najczęściej w sądzie. Wybierając się na rozprawę dobrym pomysłem będzie poproszenie o pomoc adwokat Gliwice – KTT Adwokat. Adwokat poprowadzi rozprawę w taki sposób, żeby to było zgodne z prawem i bez żadnych niepotrzebnych nerwów. Takie rozprawy pojawiają się coraz częściej, a wszystko spowodowane jest przez nadmierną chciwość.

Grzesiek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *