0

Odzież robocza a odzież ochronna

W pracy najczęściej nosi się dwa rodzaje odzieży, mianowicie odzież roboczą i odzież ochronną. Nie wszystkie branże wymagają odzieży ochronnej, ale większość z nich potrzebuje odzieży roboczej. Jakie są różnice pomiędzy odzieżą ochronną a odzieżą roboczą i jakie posiadają one właściwości?

Odzież robocza

Zadaniem odzieży roboczej jest ochrona pracownika przed zagrożeniami, które nie są niebezpieczne dla zdrowia pracownika. Przykładem może być ryzyko zabrudzenia prywatnej odzieży pracownika poprzez wymianę go na odzież roboczą. W zależności od branży mogą istnieć specjalne wymagania co do odzieży roboczej, na przykład w przypadku odzieży medycznej w szpitalach (musi być ona łatwa w czyszczeniu ze względu na zdrowie pacjentów).

Odzież ochronna

W stosunku do odzieży roboczej, odzież ochronna ma na celu ochronę pracownika przed zagrożeniami niebezpiecznymi dla jego zdrowia. Przez to odzież ochronna musi spełniać bardziej rygorystyczne wymagania w zależności od tego jakie zadania ma spełniać. Odzież ochronna będzie się różnić w zależności od tego przed czym ma chronić, na przykład przez ogniem, kwasem, elektrycznością, wodą lub czynnikami mechanicznymi. Jeśli taka odzież nie będzie spełniała wymagań to grozi to poważnym uszczerbkiem na zdrowiu u pracownika.

Sebastian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *