1

Czy opłaca się brać rower ze sobą na wakacje?

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a jak wiadomo wakacje to głównie czas różnych wyjazdów. Kierujemy się w różne miejsca, a najczęściej w stronę morza lub gór. Niektórzy jeżdżą dodatkowo za granicę, ale na to trzeba mieć już odpowiednie fundusze. W każdym razie jadąc nad morze, czy w góry nie można się nudzić. Wyjątkiem jest tylko załamanie pogody, ale nikt raczej nie planuje wyjazdu na czas, gdy ta pogoda po prostu nie dopisuje. Gorzej sprawa wygląda jak rezerwujemy hotel czy domki na długi czas przed wyjazdem. Wtedy nie mamy możliwości przewidzenia pogody i jest to poniekąd duże ryzyko. W każdym razie nawet podczas deszczowej pogody można wypocząć, tylko wtedy wyjazd jest trochę zmarnowany.

Rower na wakacje

Gdziekolwiek jedziemy warto przemyśleć zabranie ze sobą roweru lub rowerów. Obecne rozwiązania pozwalają na przewożenie nawet kilku sztuk rowerów samochodem. Najlepszym rozwiązaniem do tego jest dodatkowe miejsce na rowery za tylnym zderzakiem samochodu. Spotykamy również samochody, które przewożą rowery na dachu, ale warto wiedzieć że taki sposób transportu bardzo obniża aerodynamikę samochodu. To oznacza, że samochód nie będzie taki zrywny, a co najważniejsze nie będzie już taki ekonomiczny. Zarówno na terenach górskich jak i nad morzem znajdziemy pełno ścieżek rowerowych. W takim razie zabranie roweru ze sobą będzie idealnym pomysłem. Poza tym każda aktywność na świeżym powietrzu jest dobra, a zarówno górskie i nadmorskie powietrze należy do tych zdrowych.

przewożenie roweru (pixabay.com)

Odpowiednie przygotowanie roweru

Jeśli chcemy zabrać rower na wakacje to musimy mieć pewność, że nas nie zawiedzie. Jeszcze na długo przed wyjazdem trzeba będzie zrobić małą, domową akcję serwisową. Do najbardziej podstawowych rzeczy będzie należeć wymiana klocków hamulcowych. To one są odpowiedzialne za bezpieczeństwo podczas podróżowania. Oprócz tego trzeba będzie dobrze nasmarować łańcuch i sprawdzić układ przerzutkowy. W przypadku jakiejkolwiek awarii dobrym pomysłem będzie wymiana przerzutek na dużo trwalsze shimano alivio RowerTour.com. W zasadzie to praktycznie wszystko co można sprawdzić przed wyjazdem. Ostatnią rzeczą będą opony, ale ich stan sprawdzamy głównie po bieżniku. Jeżeli uznajemy, że bieżnik jest wystarczający aby przetrwać kilka dni po różnych szlakach rowerowych, to pakujemy rower i zabieramy się na wakacje.

Mateusz

One Comment

  1. Nie wyobrażam sobie wakacji bez roweru, zwłaszcza jak jadę nad morze. Tereny nadmorskie bogate są w szlaki rowerowe, po których przyjemnie jest jeździć. Nieraz przy plaży prowadzi ścieżka rowerowa, która ciągnie się kilometrami. Jeżeli lubicie rowery to bierzcie je ze sobą, polecam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *