1

Nie oszaleć w czasie ciąży

Czysto teoretycznie te dziewięć miesięcy, kiedy w ciele kobiety rozwija się dziecko, powinno być okresem radości i niecierpliwego wyczekiwania. Bardzo szybko okazuje się jednak, że praktyka jest nieco inna. Przede wszystkim mają na to wpływ zmiany, jakie dokonują się w organizmie kobiety. Bolesne piersi, bezsenność, poranne mdłości, które tylko z nazwy są poranne, oraz nieustanna huśtawka nastrojów, to tylko niektóre z możliwości. Nie ma więc co się dziwić, że czasami trudno wytrzymać z ciężarną. Jak więc przetrwać ten czas i nie zwariować?

Po pierwsze nigdzie nie jest napisane, że zaraz po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu, należy udać się na zwolnienie lekarskie. Oczywiście jeśli wykonujemy uciążliwą pracę lub w jakimś stopniu zagrażającą życiu dziecka, nie ma nad czym się zastanawiać. Takie jest prawo. Jeśli jednak jest to mało stresujące zajęcie, które rzeczywiście lubimy, to pozostańmy w pracy, jak długo możemy. Nie chodzi wcale o względy u szefa, ale przede wszystkim o zdrowie psychiczne. Samotne siedzenie w domu i rozmyślanie o błogosławionym stanie nie jest najlepszym wyjściem. Bardzo często kobiety zaczynają przeszukiwać strony internetowe mówiące o przeróżnych chorobach, zarówno dzieci jak i matek, oraz o komplikacjach związanych z porodem. W ten sposób zamiast zrelaksować się w zaciszu domowym, nabawimy się kolejnych leków. Dużo lepszym rozwiązaniem jest codzienne wychodzenie do koleżanek w pracy i wykonywanie swoich obowiązków na miarę możliwości.

Kamienny piec do pizzy

Kamienny piec nadaje smaku pizzy /sxc.hu

Czynne zawodowo kobiety mają też mniejsze problemy z nadmiernym tyciem w czasie ciąży. Jeśli wciąż mamy jakieś zajęcia, nie nie mamy czasu na podjadanie. Lekarz prowadzący każdą ciążę z pewnością zwraca na to uwagę, by zachować zdrowy rozsądek i umiar w przyjmowaniu posiłków. Bardziej zależy nam na jakości spożywanych potraw a nie na ich ilości. W diecie przyszłej mamy powinno znaleźć się mnóstwo owoców i warzyw, szczególnie tych bogatych w żelazo. Równie istotnym elementem jest białko, dlatego kobietom w ciąży poleca się spożywanie mięsa drobiowego oraz jajek, najlepiej ze sprawdzonego źródła. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli od czasu do czasu pozwolimy sobie na małe grzeszki. Bardzo często kobiece zachcianki ujawniają się wieczorami, dlatego nie jednego tatę ratowała dieta z dowozem warszawa. Niech będzie to jednak odstępstwo od normy a nie reguła.

Zamiast jedzenia znajdźmy inny sposób, by siebie rozpieszczać i by inni to robili. Pozostawmy część uciążliwych obowiązków domowych swojemu partnerowi. Częściej umawiajmy się z koleżankami, wychodźmy do kina czy róbmy sobie wolne, leniwe popołudnia. Po urodzeniu dziecka trudniej będzie znaleźć czas tylko dla siebie, dlatego okres ciąży jest do tego doskonałą sposobnością.

Piotr

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *