0

Podstawy wzorcowania

Niemal każda branża korzysta z urządzeń pomiarowych, niezależnie czy chodzi o temperaturę, ciśnienie lub odległość. Jednak takie urządzenia mogą się po jakimś czasie rozregulować, co może spowodować wiele tragicznych zdarzeń, od spalonego chleba do katastrofy samolotu. Przywracaniem właściwych odczytów zajmuje się wzorcowanie.

Czym jest wzorcowanie?

Wzorcowanie przyrządów pomiarowych odbywa się w specjalistycznym laboratorium wzorcującym, gdzie pomiary z urządzenia klienta są porównywane do pomiarów urządzenia wzorcowego, co nazywamy wzorcowaniem. Jeśli pomiary są podobne to znaczy że przyrząd jest sprawny, a jeśli nie to przyrząd należy naprawić lub wymienić. Następnie przyrząd dostaje certyfikat wzorcowania, który oznacza, że pomiary wykonywane przez urządzenie są bardzo blisko wartości rzeczywistych, czyli są prawidłowe.

Dlaczego laboratorium?

Wzorcowanie najczęściej nie może być wykonane poza laboratorium wzorcującym, gdyż takie laboratorium posiada odpowiednie wzorniki narzędzi oraz wykwalifikowaną kadrę. Jednak o przyrządy pomiarowe można dbać poprzez wysyłanie pracowników na specjalne szkolenia metrologiczne, na których uczy się prawidłowego korzystania z przyrządów pomiarowych oraz ich odpowiedniej konserwacji. Należy jednak pamiętać że nawet najbardziej zadbany przyrząd pomiarowy może się zepsuć, dlatego należy regularnie je wzorcować.

Mateusz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *