1

Potencjostaty. Urządzenia pomiarowe w przemyśle.

W przemyśle zachodzi konieczność, aby używać różnego rodzaju urządzeń pomiarowych, których zadaniem będzie śledzenie i nadzorowanie procesów przetwórczych. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ w obecnych czasach wszystkie takie zakłady posiadają wysoce zautomatyzowane linie produkcyjne, które pozwalają na zaspokojenie potrzeb wszystkich konsumentów. W przypadku, gdyby wytwórstwo odbywało się wyłącznie ręcznie to istniałaby duża obawa, że nie uda się dostarczyć tak wielkiej ilości produktów jak jest to wymagane. Z tego powodu ważną rzeczą jest, aby wiedzieć jakie urządzenia pomiarowe stosowane są w takich zakładach, do czego służą oraz jak sobie radzić w przypadku usterki takiego urządzenia. Niektóre z nich stosowane są również w ściśle określonych warunkach i mają zadanie wyłącznie diagnostyczne (nie wchodzą w skład automatycznych linii produkcyjnych).

Potencjostaty

Jednym z tego rodzaju urządzeń są potencjostaty. Wykorzystywane są przede wszystkim w dziale, który nazywany jest elektrochemią. Służy do badania korozji. Dostępne są w wielu rozmiarach, które decydują o tym czy będą one używane stacjonarnie czy może znajdą zastosowanie w warunkach polowych. Istnieją niewielkie urządzenia, które pozwalają na kompaktowe oraz wydaje pomiary. Nie oznacza to jednak, że takie urządzenie będzie cechowało się znacznie gorszymi parametrami od większych modeli. Wykorzystywane są również w laboratoriach, co jest gwarancją, że wszystkie pomiary są rzetelne i przedstawiają wszystko w taki sposób, w jaki faktycznie jest. Przy pomocy takiego urządzenia można dokonywać pomiarów elektrochemicznych jak np. woltamperometria cykliczna, chronopotencjometria czy woltametria fali prostokątnej.

W zakładach przemysłowych pomiary są bardzo ważną częścią produkcji /sxc.hu

W zakładach przemysłowych pomiary są bardzo ważną częścią produkcji /sxc.hu

Interfejs

Urządzenia tego typu wykorzystują interfejs komputerów stacjonarnych do tego, aby możliwe było interpretowanie wyników. W tym celu na każdym i urządzeniu znajdują się wyjścia USB, które pozwalają podłączyć potencjostat z innym urządzeniem. Dołączone są również płyty CD, na których znajduje się niezbędne oprogramowanie. Galwanostaty są urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle. Głównie dlatego, że pozwalają na ścisłe określenie poziomu korozji danych elementów. Jest to istotne szczególnie w takich zakładach, gdzie wyroby są szczególnie narażone na powstawanie takiej erozji. Do takich czynników zaliczyć możemy wodę, kwaśne środowisko czy też duży poziom nasłonecznienia. Posiadanie takiego urządzenia jest więc niezbędne i pozwala na utrzymanie wysokiej jakości wyrobów i zmaksymalizowanie potencjalnych zysków.

Wojciech

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *