0

Praca zawodowa i kształcenie ustawiczne

Dość znane jest powiedzenie, że uczymy się przez całe życie. Dotyczy ono jednak nie tylko nauki w sensie zdobywanie ogólnie rozumianego doświadczenia życiowego, ale również ciągłego dokształcania się w konkretnej dziedzinie, zwłaszcza związanej z pracą zawodową. Odpowiednie szkolenia przydadzą się zarówno tym, którzy pracują i chcą być coraz lepszymi w swojej branży, być może nawet licząc na podwyżkę, czy awans, jak i tym, którzy chcą znaleźć prace lub szukają nowej. W obydwu przypadkach odpowiednie doszkalanie się to jeden z tych elementów, który pozwala być atrakcyjniejszym na bardzo dynamicznym i często wymagającym rynku pracy.

Możliwości zdobywania nowych umiejętności i zawodowego doskonalenia się jest sporo. Od pojedynczych kursów i szkoleń, często o wąskiej bardzo specjalistycznej tematyce z danej branży, po formy nauki umożliwiające zdobycie nowego zawodu – szkoły policealne lub studia – najczęściej niestacjonarne, czyli zaoczne lub wieczorowe. Wybór konkretnego rozwiązania będzie zależał oczywiście od tego, jaki cel chce się osiągnąć. Dobre szkolenia rozwojowe i inne formy nauki z pewnością w tym pomogą.

Jeżeli chce się zdobyć całkiem nowy zawód lub podnieść swoje wykształcenie to w zależności od tego, co chce się wykonywać można zapisać się do jednego z typów szkół. Jeżeli chce się zdobyć konkretny zawód, to najlepiej udać się na kursy zawodowe, albo też do szkoły policealnej, gdzie po zdaniu egzaminu można uzyskać potwierdzenie kwalifikacji do wykonywania danego zawodu lub tez tytuł technika. W tego typu szkołach nie jest wymagane posiadanie matury. Jeżeli ktoś chce zdobyć nowy zawód lub też chce podnieść zdobyć wyższe wykształcenie związane ze swoją branżą to może zapisać si na wyższe studia, najczęściej zaoczne lub wieczorowe. Można tez zyskać nowe kwalifikacje kończąc studia podyplomowe, trwające przeważnie rok.

Praca zespołowa to podstawa.

Praca zespołowa to podstawa /sxc.hu

Inna sytuacja jest wtedy, jeżeli chcemy zdobyć bardzo konkretne umiejętności związane ze swoją branżą, albo jakieś konkretne uprawnienia, na przykład typu SEP (w elektrotechnice), czy też do kierowania danymi pojazdami to możemy udać się na specjalistyczne szkolenia, czy kursy. Przydadzą się one również jeżeli chcemy zgłębić nowe rozwiązania, jakie stosuje się w dziedzinie, w której pracujemy. To jednak nie wszystko, ponieważ możemy jeszcze udać się na szkolenia rozwojowe eam, na których dowiemy się jak rozwijać nasze osobiste umiejętności, takie jak współpraca grupowa, radzenie sobie ze stresem, asertywność czy dobra organizacja pracy i czasu. To wszystko jest niby oczywiste, ale warto je rozwijać, ponieważ wbrew pozorom to często one właśnie mają kluczowe znaczenie w sprawnym wykonywaniu pracy.

Koniecznie trzeba pamiętać jeszcze o jednym. Oprócz uczestniczenia w różnego rodzaju szkoleniach i innych formach nauki, trzeba również samemu pracować nad swoimi cechami przydatnymi w pracy oraz doskonalić swoją wiedzę w różnych aspektach, chociażby czytając fachowe czasopisma branżowe i ogólnie interesując się nowymi trendami w branży. Wtedy szkolenia rozwojowe i inne przyniosą naprawdę pozytywny skutek i i będziemy coraz lepsi w tym co robimy.

Piotr

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *