1

Profesja komornika

Komornik to funkcjonariusz publiczny działający w sądzie rejonowym który zajmuje się egzekucją sądową czyli dąży do ściągnięcia należności z majątku dłużnika dla wierzyciela. 

Jakie zadania ma komornik?

Komornik wykonuje dwa rodzaje egzekucji sądowych: pieniężną i niepieniężną co oznacza że oprócz zajęcia świadczeń pieniężnych, może on skonfiskować także pojazdy mechaniczne, nieruchomości, wyposażenie domu lub firmy, instrumenty finansowe, rachunek bankowy, czy przepływy finansowe. Świadczenia niepieniężne zostają zlicytowane oraz sprzedane, aby móc spłacić wierzyciela.

Co gdy komornik nie może ściągnąć długu?

Coraz częściej zdarza się, że dłużnik nie posiada majątku, który może zostać zajęty w ramach egzekucji komorniczej. W takiej sytuacji komornik nie może działać tak, jak zawsze przy ściąganiu zaległości na rzecz wierzyciela. Wtedy nie ma z czego ich pobierać. Grupa która powoduje wiele problemów to dłużnicy młodzi – nie posiadają majątku, nie posiadają pracy, bo to właśnie jej utrata stoi często za pojawieniem się zadłużenia. W takiej sytuacji wiele osób wraca do mieszkania z rodzicami i żyje na ich utrzymaniu, nie posiadając żadnych nieruchomości.

Komornik Toruń w ramach postępowania egzekucyjnego posiada dostęp do systemów EPU, EKW, OGNIVO 2, PUE, ePUAP, CEIDG, KRS.

Sebastian

One Comment

  1. zastanawiałem się ostatnio nad wybraniem studiów, w końcu matury. Chyba skusze się na komornika, dzięki za podsunięcie pomysłu 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *