1

Robienie dobrych zdjęć z wyjazdu

W czasie podróży lub zwiedzania nowych miejsc często spotykamy coś, co chcemy uwiecznić, więc robimy temu zdjęcie. Po powrocie jednak okazuje się, że nie możemy się tym zachwycić, gdyż nie wyszło najlepiej. Takie zdjęcia są często rozmazane, nieudane, czy nie zrobione z odpowiedniej perspektywy.

Kadrowanie

Częstym błędem jest robienie wielu zdjęć na raz, żeby potem wybrać jedno najlepsze. Zazwyczaj po tym okazuje się, że nie ma z czego wybrać. Lepiej zamiast wielu powtórzeń poświęcić chwilkę na zrobienie jednego i je odpowiednio wykadrować. Dany obiekt nie musi znajdować się na środku, może np. znaleźć się na boku zdjęcia, żeby uchwycić wyjątkowe otoczenie obok niego. Warto też jest spróbować zrobić je z innej perspektywy, na przykład wykonać zdjęcie „z dołu”, żeby uchwycić wysoki obiekt.

Widoki

Wszelkie panoramy, zdjęcia widoków, mogą być piękne, jednak ich nadmiar może być nużący. Warto fotografować widoki, ale dobrze jest również, gdy są jednym z elementów zdjęcia. Jeśli podczas spaceru po plaży natrafisz na urzekający zachód słońca, to nie skupiaj się tylko na zachodzie, gdyż są one powtarzalne. Potraktuj go jak tło dla pewnej sytuacji. W takiej sytuacji faktycznie lepiej jest zrobić pare zdjęć, gdyż ruchome obiekty inaczej się fotografuje.

Osoby

Osobę, którą ma się na zdjęciu, najlepiej uchwycić w całości. Inaczej jest, gdy osoba jest głównym elementem zdjęcia robionego z bliska, wtedy najlepiej jest kadrowa ją w formie popiersia. fotografia noworodkowa Kraków Najlepszą perspektywą jest fotografowanie na wprost. Robienie zdjęcia „z dołu” uwydatnia uda, brzuch i podbródek, a wtedy nawet szczupła osoba wyjdzie na znacznie większą. Perpektywa „z góry” zaleca się tylko wtedy, gdy służy to ukazaniem całego kontekstu okoliczności, pokazaniu różnicy poziomów czy uchwycenia jakiś szczególnych elementów.

Kiedy najlepiej robić zdjęcia?

Na wyprawę fotograficzną najlepiej wybrać się o poranku lub przed zachodem słońca. Ważne jest, aby słońce nie było wysoko na niebie, aby uniknąć zbyt dużego kontrastu. Twój aparat nie jest twoim okiem, więc nie da rady uchwycić dobrych zdjęć przy słabym świetle, niezależnie od tego, jak dobrze sam je widzisz. Źródło słońca powinno być za plecami fotografa, aby uzyskać najlepsze oświetlenie. Sprawa wygląda trochę inaczej, gdy fotografuje się osoby. Wtedy wystarczy, że osoby fotografowane będą ustawione bokiem do źródła światła. Inaczej światło może je razić po oczach i będą je mrużyć na zdjęciu.

Sebastian

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *