1

Różne formy podania substancji leczącej

Rozwój medycyny w ostatnich latach jest niesłychany. Dzięki temu jesteśmy w stanie radzić sobie z takimi chorobami, które jeszcze do niedawna yły uznawane za nieuleczalne i właściwie w większości przypadków prowadziły one do nieuchronnej śmierci. Obecnie sytuacja prezentuje się zgoła inaczej. Przede wszystkim ogrom ludzi udaje się uratować i to nawet te, które znalazły się w bardzo ciężkim stanie. Mogą być to na przykład ofiary wypadków komunikacyjnych czy też ludzie zmagający się z poważnymi schorzeniami. W dalszym ciągu jest masa osób, które nie udaje się uratować, ale z roku na rok medycyna jest w stanie pomagać osobom, które są coraz ciężej chore. Obecnie podstawą w przypadku leczenia jest zażywanie lekarstw. Przyjmują one różną formę, ale zadanie ich jest podobne – maja one dostarczyć substancje leczniczą do odpowiedniego miejsca w ciele człowieka. Dlatego tez najczęściej możemy spotkać się z tabletki powlekanymi. Posiadają one substancję czynną, jak również inne dodatkowe, które pomagają na przykład rozpuścić się w żołądku.

Tabletki i zastrzyki

Dzięki temu możliwe jest rozprowadzenie substancji leczącej do każdej komórki ludzkiego ciała. Wszystko to sprawia, że człowiek jest w stanie pokonać dane schorzenie i wydobrzeć. Okazuje się jednak, że takie tabletki nie są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ trafiają one do komórek stosunkowo wolno. Mają naprawdę długą drogę do pokonania, a może się okazać, że konieczne jest znacznie szybsze działanie. Dlatego też konieczne jest stosowanie niekiedy zastrzyków lub też kroplówek. Dzięki temu, że dostaje się substancje leczącą bezpośrednio do krwiobiegu to może ona zacząć działać momentalnie. Dodatkowo też nie obciąża to w tak dużej mierze żołądka oraz wątroby. W ten sposób nie działamy obosieczne – jedna rzecz ulega poprawie, ale inna zaczyna funkcjonować gorzej niż powinna. Taka forma podania leku jest jednak stosowana tylko w nagłych przypadkach lub wtedy, gdy ryzyko uszkodzenia organów jest zbyt wielkie.

Strzykawka z lekarstwem (sxc.hu)

Strzykawka z lekarstwem (sxc.hu)

Inhalacje i tlen

Kolejną formą podawania leku są inhalacje. Służą do tego specjalne aparatury, które pozwalają na dostarczenie lekarstwa do płuc. Tak jest w przypadku osób chorych na astmę. Dzięki temu są w stanie oni oddychać w sposób prawidłowy i nie dusić się np. w sytuacjach stresowych. Są też osoby, które do prawidłowego oddychania potrzebują czystego tlenu. W takim przypadku stosowany jest koncentrator tlenu, który jest w stanie podać go za pomocą specjalnej maseczki zakładanej na usta oraz nos. Dzięki temu oddychanie staje się zdecydowanie łatwiejsze niż bez niej. Jest to urządzenie, które jest na tyle mobilne, że można zabierać je ze sobą. Dlatego też osoby uzależnione od takiej formy przyjmowania leków są w stanie wychodzić na zewnątrz. W razie potrzeby oddychają za pomocą tlenu, który został zebrany za pomocą tego urządzenia. Jest to jeden z przykładów na to, że technika oraz medycyna idą ze sobą w parze i są w stanie zrobić naprawdę wiele dla człowieka.

Mateusz

One Comment

  1. Istnieją również różnego rodzaju zabiegi, takie jak chociażby wazektomia, o której można poczytać na https://moconti.pl/. Warto wspomnieć o tym, że jest ona w pełni odwracalna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *