1

Jak skutecznie oszczędzać prąd w domowych warunkach?

Od dłuższego czasu obowiązuje swego rodzaju moda na oszczędzanie prądu. Wszędzie mówi się o tym jak to trzeba oszczędzać i gasić światło tam gdzie jest ono nie potrzebne. Ludzie, którzy tak mówią nie mają żadnej wiedzy na temat oszczędzania. Zgaszenie światła spowoduje obniżenie rachunku o kilkadziesiąt groszy. Bardzo często spotykamy się właśnie z takimi przekonaniami, a ci sami ludzie zostawiają telewizor pracujący całymi dniami. Nie wspominajmy już o komputerze, który u niektórych pracuje tygodniami bez przerwy. Warto zastanowić się nad zużyciem prądu przez dany przedmiot elektryczny zanim zacznie się wygłaszać takie teorie.

Jak oszczędzać?

Podstawą będzie umiejętne używanie sprzętów elektronicznych. Jak wiadomo największe zużycie generują wszystkie przedmioty, które podgrzewają wodę elektrycznie. Jednak nie możemy zarządzać pracą czajnika bo jest to fizycznie niemożliwe. Odkurzacz jest urządzeniem, które wykorzystuje bardzo dużo prądu w domowych warunkach. Dlatego każde odkurzanie powinno być szybkie i sprawne. Wiadome, że nie zawsze da się to zrobić szybko, ale nie należy zostawiać go włączonego nawet na kilkadziesiąt sekund bez użycia. Dla porównania telewizor pobiera około 200W, a odkurzacz 1800W. To daje dużą różnicę i w pełni wyjaśnia problem. Aby skutecznie oszczędzać prąd trzeba także pamiętać o wyłączaniu urządzeń takich jak komputer czy telewizor. Jeśli z nich nie korzystamy to lepiej wyłączyć, żeby rachunki nie były zbyt wysokie.

panele słoneczne (pixabay.com)

Inne formy oszczędzania

Co ciekawe są jeszcze sposoby, które pozwalają na mniejsze zużycie prądu. Oczywiście nie chodzi tu o kompletne niekorzystanie z urządzeń elektronicznych bo to swego rodzaju samobójstwo. Jeżeli mamy w domu bojler elektryczny, to naprawdę warto taką instalację wymienić chociażby na gazową. Wychodzi to sporo taniej, tylko nie zawsze można podłączyć gaz do każdego domu. Ciekawym pomysłem jest montaż paneli słonecznych na dachu budynku. Taka instalacja potrafi generować nawet kilka kilowatów mocy, co pozwala na oświetlenie całego domu i korzystanie z kilku urządzeń elektrycznych. Dodatkowo w przypadku zerwania linii energetycznej, zawsze mamy to awaryjne wyjście. Projekty fotowoltaiczne sporządza między innymi firma MB Projekt.

Michal

One Comment

  1. Dużo słyszałam o tym, że z panelami solarnymi można wyjść nawet na plus. Tylko trzeba najpierw sporo zainwestować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *