0

Sposoby na ekologiczne ogrzewanie

Innym rozwiązaniem problemu ogrzewania są bardziej ekologiczne rozwiązania, ale ich wadą może być to, że są dość drogie w montażu. Przykładem jest pompa ciepła, która świetnie nadaje się do ogrzewania wody lub ogrzewania podłogowego. Innym stosunkowo ekologicznym rozwiązaniem jest wykorzystanie gazu jako głównego źródła ciepła, będącego rozwiązaniem pośrednim między drogim ogrzewaniem elektrycznym, a mniej ekologicznym ogrzewaniem węglowym.

Przykładami ekologicznych rozwiązań grzewczych są:

  1. Kotły kondensacyjne
  2. Pompa ciepła

Kotły kondensacyjne – Gaz jest paliwem do kotłów kondensacyjnych. W przeciwieństwie do konwencjonalnych systemów, technologia pozwala również na zamianę spalin ze spalania gazów na energię cieplną. To z kolei niesie za sobą wymierne korzyści nie tylko dla środowiska naturalnego, ale także dla naszych portfeli. Czasami oszczędności są bardzo duże, równe połowie tego, co wydalibyśmy na standardowy kocioł. Kotły kondensacyjne są zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem ograniczania emisji spalin do atmosfery. Niestety nie jest to najbardziej przyjazna środowisku technologia. Podczas spalania paliwa do powietrza nadal uwalniane są toksyczne gazy, ale w znacznie mniejszych ilościach niż w przypadku konwencjonalnych kotłów. Dobrym urozmaiceniem ogrzewania mogą być kominek Tarnów.

Pompa ciepła

Pompy ciepła – Są to znacznie większe niż technologie mniej przyjazne środowisku, często sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych, a w większych budynkach nawet 100 tysięcy złotych. To spory wydatek, ale warto go potraktować jako inwestycję, która zaczyna się zwracać już w pierwszym sezonie grzewczym. Roczny koszt eksploatacji takiej pompy to zwykle nie więcej niż 4000 zł, czyli nawet trzykrotnie mniej niż zwykły kocioł na paliwo stałe, nie mówiąc już o szczególnie niebezpiecznym dla powietrza piecu kaflowym. Ich zadaniem jest odbieranie ciepła ze źródeł takich jak gleba, powietrze, wody gruntowe czy złoża mineralne i dostarczanie go do pomieszczeń naszych domów. Pompy ciepła mogą być stosowane zarówno z tradycyjnymi systemami grzewczymi, jak i nowoczesnymi technologiami, takimi jak wodne ogrzewanie podłogowe.

Daniel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *