2

Tapeta na ścianę, czyli powrót do łask

W czasach dawnego PRL-u w Polsce elementy dekoracyjne mieszkania takie jak boazeria czy tapeta były czymś bardzo pożądanym. Jednak rozwój rynku budowlanego, wraz z nowymi rozwiązaniami w technologii produkcyjnej farb, dosłownie wyrolowały rynek tapicerski. Na szczęście nawet wymyślne jednolite rolowanie ściany wyłącznie farbami już trochę się znudziło, a dawna moda dekoracyjna powróciła do łask na naszych domowych salonach i nie tylko.Dzięki nowoczesnym technologiom cyfrowym druku, a także jakości materiałów, możemy się na nowo cieszyć pięknymi motywami w naszym domu. Bogate wzornictwo z różnych kultur, czy wykorzystywanie obrazów z fotografii cyfrowej, pozawala na szeroki zakres zastosowania. I w przeciwieństwie do malowania, nie zawsze jest tyle samo „zachodu”. Zresztą jeśli chodzi o montaż fototapety, to możemy to nawet zrobić samodzielnie, o ile nie mamy problemów z taką cechą jak dokładność. Nasz wybór będzie zależał od kilku ważnych elementów; jak przestrzeń, zastosowanie, impresja, styl.

WYBÓR I ZASTOSOWANIE

W zależności od potrzeb funkcjonalno- estetycznych będzie zależał nasz wybór wzoru. Głownie tapety dzielimy na fototapety stricte, które wykonane są na podstawie nowoczesnej fotografii cyfrowej oraz współczesnych możliwości drukowania, włącznie z techniką trójwymiarową 3D. Jeśli nie chcemy dekować swoich ścian widokiem morza, gór, miast, kosmosem czy np., egzotyczną wyspą z palmą, czy np. dzikim kotem w buszu itd.. to może wybrać tzw. tekstury z wzorami np. kratka, kreska, kropka, czy drobnymi elementami przedmiotów jak kamyki, drewno. Liście itd. Możemy zastosować tapetę na całą ścianę (np. sufit w sypialni w gwiazdozbiór) albo na wolnej w salonie widok panoramiczny ulubionego miasta, czy miejsca w którym byliśmy, albo o którym marzymy. Bogata kolorystyka tapety, a także jej funkcja jak zmywalność, wytrzymałość super sprawdza się w pokojach dziecięcych. Możemy umiejscowić obrazy ulubionych bohaterów z bajki. Dodatkowo atutem jest fakt, iż dzieci wraz z rozwojem zmieniają często swoje ulubione kolory, tapetę łatwiej jest wymienić, niż przemalowywać np. pokój z niebieskiego na różowy czy inny kolor. Nie musimy tapetować całego pokoju, czy pomieszczenia, czasami dla czarującej zmiany wystarczy jakiś fragment przestrzeni. Ważne jest,, aby wybór wzoru, czy obrazu nie przytłaczał. Sam montaż fototapety nie jest niczym skomplikowanym, więc raczej każdy z tym sobie poradzi.

OBIEKTY PUBLICZNE

Chodzi tutaj o zastosowanie fototapety czy tekstury w większych pomieszczeniach jak biura, restauracje, bufety, czy nawet przedszkola, szkoły itp. Dzięki dużym parametrom przestrzennym możemy się posługiwać z łatwością dużymi formatami. Mogą to być np. dla biur podróży piękne widoki panoramiczne jak egzotyczne oazy, wspaniałe góry, czy atlantyckie wyspy. W biurach budowlanych jakieś ciekawe rozwiązania architektoniczne. Na duże szaleństwo mogą sobie pozwolić restauracje oraz kawiarnie, czy puby. Korzystając z inspiracji kulinarnych całego świata, czy też kultur w ogólności, a a nawet gustów artystycznych czy muzycznych. Przy zagospodarowaniu przestrzeni, warto pomyśleć o szczególnych elementach, które będą pasowały w naszym lokalu. Dzięki właściwością zmywalnym tapety, spełnia ona w obiektach użytkowania publicznego wymogi norm sanitarnych, zwłaszcza jeśli chodzi o gastronomię, bo dobre jedzenie to tylko połowa sukcesu. Dla sklepów branżowych, czy instytucji sportowych zastosowanie ciekawego tła dla eksponowanych produktów jest równie ważne jak podanie „ porządnego smakołyka na tacy”. Przyjazne otoczenie w pracy, zwiększa atrakcyjność miejsca nie tylko dla klienta, ale również dla nas samych.

Albert Kosowski

2 Comments

  1. Fototapeta to prosty sposób zamaskowania ściany która nie jest w najlepszym stanie. W dodatku można naprawde ładnie urządzić sobie nią mieszkanie. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *