2

Używanie termowizji do szukania miejsca wycieku ciepła

Dla właścicieli domów prywatnych niezwykle ważną rzeczą jest, aby w zimie zapewniona była odpowiednia temperatura. Często zdarza się tak, że nawet włączonego maksymalnie ogrzewania zdarza się, że w pomieszczeniach jest chłodno. Może się tak dziać na przykład z powodu niesprawnej aparatury grzewczej czy też na skutek wycieku temperatury. Skupimy się na tej drugiej możliwości. Zdarza się tak stosunkowo często i to głównie w budynkach, które mają kilkadziesiąt lat. Wiadomo, że za taki stan rzeczy odpowiedzialne są naturalne osłabienia struktury obiektu. Konieczne jest zlokalizowanie miejsca takiego wycieku i podjęcie odpowiednich działań, które pozwolą nam na dokonanie niezbędnych napraw. Tylko w taki sposób możliwe jest osiągniecie odpowiedniej temperatury w budynku.

Szukanie przyczyny

Przede wszystkim powinniśmy wyeliminować wszystkie potencjalne możliwości. Zaczynamy od okien, bo to właśnie one są najczęściej odpowiedzialne za wyciek ciepła. Może do niego dochodzić na przykład podczas gdy struktura okna jest naruszona (na przykład ze starości lub na skutek działania szkodników). Często ludzie zapominają też o tym, aby w chłodnych miesiącach zamykać wywietrznik. Przez niego może się wydostawać nagrzane powietrze i tym samym obniżać temperaturę panującą w domu. Jeżeli okaże się, że to okno jest sprawcą takiej sytuacji to najlepiej jest je po prostu wymienić. W ten sposób na pewno pozbędziemy się problemu, który wynika z jego nieszczelności. Podobnie postępujemy w przypadku drzwi, ponieważ one także mogą być powodem naszych problemów.

Kamera termowizyjna jest dobrym narzędziem do szukania wycieków ciepła /sxc.hu

Kamera termowizyjna jest dobrym narzędziem do szukania wycieków ciepła /sxc.hu

Kamera termowizyjna

W przypadku jeżeli nie uda się nam znaleźć miejsca, w którym występuje wyciek to najprawdopodobniej będą za taki stan rzeczy odpowiedzialne same ściany. Znalezienie tej konkretnej jest trudne i bez odpowiednich narzędzi niemal niemożliwe. Najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na skorzystanie z kamery termowizyjnej. Jej wykorzystanie pozwala przede wszystkim na oszacowanie, z którego miejsca dochodzi do wycieku. Termowizja Bydgoszcz pokazuje w czasie rzeczywistym jak rozkłada się temperatura na powierzchni domu. Jeżeli zobaczymy czerwoną plamę to będziemy mieli rozwiązanie naszego problemu. Jedynym wyjściem z sytuacji jest ocieplenie całego budynku. Wiadomo, że jest to spory wydatek i na początku lepiej jest się zastanowić czy jest to opłacalne. Pamiętajmy, że wyeliminowanie takich problemów rozwiązuje kłopoty z ogrzewaniem i nie będziemy musieli ponosić tak wielkich kosztów z tego tytułu.

Wojciech

2 Comments

  1. Ostatnio właśnie przy pomocy tego rodzaju technologii udało mi się ustalić którędy ciepło uciekało z mojego domu :). Gorąco polecam!!

  2. Sprytne wykorzystanie termowizji do własnych celów.
    Nigdy bym na to nie wpadł więc chapau bas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *