0

Usterka katalizatora – co zrobić?

Aby samochód mógł poruszać się po drogach, to musi spełnić szereg wymogów, gdzie jednym z nich jest odpowiednia czystość spalin. Odpowiada za nią reaktor katalityczny, potocznie nazywany katalizatorem. Jeśli ulegnie on uszkodzeniu to nie będzie spełniał swojego zadania i nie możemy nigdzie pojechać. Co zrobić?

Jak rozpoznać usterkę?

Choć katalizator może wytrzymać przebieg nawet 300 tysięcy kilometrów, to znaczna większość będzie sprawiać problemy znaczne wcześniej. Efektem zużytego lub uszkodzonego katalizatora mogą być stuki w układzie wydechowym, problemy z pracą silnika oraz bardziej ciemny kolor spalin. Takiego katalizatora nie da się naprawić, należy odwiedzić skup katalizatorów Oława, sprzedać zużyty katalizator i kupić nowy.

Przyczyny

Zużycie katalizatora jest naturalnym procesem, i gdy część się zużyje to należy ją jak najszybciej wymienić. Jeśli katalizator jest uszkodzony, to możliwe że podczas jazdy trafił w niego kamień, który skruszył rdzeń katalizatora. Możliwe że nastąpiła nagła zmiana temperatury, która zniszczyła katalizator. Inną przyczyną uszkodzonego katalizatora może być źle wyregulowana instalacja LPG, którą warto sprawdzić zanim zamontujemy nowy katalizator.

Mateusz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *