1

Uwaga na wirusy

Bez wątpienia można stwierdzić, że żyjemy w dobie komputerów. Korzystamy z nich na co dzień i nawet nie zastanawiamy się nad tym jak one działają. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że czyha na nas wiele niebezpieczeństw, które mogą zakończyć się dla nas bardzo źle. Największym zagrożeniem jest internet. W sieci znajduje się pełno wirusów, które mogą spowodować, że nasz system zacznie działać nieprawidłowo. Objawiać się to może na wiele sposobów. Przede wszystkim da się zauważyć, że całość działa niestabilnie i często zdarza się, że dochodzi do zacinania się aplikacji. Jest to bardzo frustrujące, ponieważ nie pozwala na normalne korzystanie z urządzenia.

Niekiedy występują również inne objawy. Przykładowo mogą samoczynnie ładować się strony internetowe lub bez naszej wiedzy pobierać pliki. Wszystkie te działania są niepożądane, ponieważ mogą na dobre uszkodzić nasz system. Zdarza się tak, że wirusy potrafią usuwać pliki lub je uszkadzać. Przed takim zagrożeniem można zabezpieczyć się na różne sposoby. Przede wszystkim powinniśmy się zaopatrzyć w program antywirusowy, który pozwoli na monitorowanie wszystkich procesów, które dokonują się w systemie. Dzięki takiej aplikacji możliwe jest wychwycenie podejrzanych zachowań i zapobiegniecie zainfekowaniu systemu. Jest przydatny również wtedy, gdy dojdzie już do rozpowszechnienia wirusa na naszym komputerze. Możliwe jest skorzystanie z opcji skanowania systemu. Wtedy program antywirusowy dokonuje analizy każdego pliku z osobna. W przypadku, gdy zostanie wykryty specyficzny fragment bitów (tzw. sygnatura) zostanie ona porównana z bazą danych.

Jeżeli okaże się, że ten plik jest faktycznie zainfekowany to antywirus da o tym znać. Możliwe będzie usunięcie takiego pliku i pozbycie się zagrożenia. Nie zawsze jednak da się tak łatwo usunąć wirusa. Zdarza się tak, że zakażony zostaje plik systemowy. Usunięcie go spowoduje, że system przestanie działać prawidłowo. W takich sytuacjach są właściwie dwa rozwiązania – zignorowanie działania wirusa lub przywrócenie kopii zapasowej. W przypadku drugiej opcji można skorzystać z funkcji, która wbudowana jest w system Windows – przywracanie systemu. W ten sposób można pozbyć się większości problemów z wirusami. O wiele skuteczniejsza jednak jest profilaktyka. Przed wirusami możemy się chronić. Przede wszystkim należy wykazać się zdrowym rozsądkiem – nie należy wchodzić na niezaufane strony oraz nie pobierać plików, które pochodzą z nieznanego źródła. W ten sposób można znacząco zwiększyć bezpieczeństwo całego systemu komputerowego. Na dodatek warto zaopatrzyć się w zaporę sieciową, która będzie ostrzegała nas przed programami, które próbują uzyskać połączenie do sieci.

Wojciech

One Comment

  1. Musimy uważać na to, aby nie złapać wirusa. W ten sposób najłatwiej jest utracić cenne dane z kompa. Warto jest mieć dysk zewnętrzny i na nim trzymać wszystko co dla nas ważne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *