0

Jak ważne jest oświetlenie samochodu?

Nieraz zdarza się, że musimy podróżować w nocy samochodem. Nawet jeśli nie, to i tak w ciągu zimy pojawi się moment w którym będziemy musieli podróżować po zmroku. Jest to dużo bardziej niebezpieczne, ponieważ nie dostrzegamy tak wiele jak w ciągu dnia. Bardzo ważne jest oświetlenie zewnętrzne samochodu. Jeżeli główne reflektory są sprawne to potrafią dobrze oświetlić przestrzeń przed autem. Jednak większość starszych samochodów ma z tym problem. Stare reflektory matowieją, a żarówki dostępne w sklepach świecą wyjątkowo słabo.

Nowe rodzaje świateł

Reflektory w zdecydowanej większości samochodów wyposażone są w żarówki halogenowe. Jest to bardzo stara technologia, która nie potrafi świecić zbyt jasno. Innym minusem tego rodzaju żarówek jest ich barwa światła, która zazwyczaj zbliżona jest do żółtej, a to powoduje zmęczenie. Dużo lepszym i nowszym rozwiązaniem są reflektory ksenonowe lub w pełni ledowe. Światło emitowane przez te żarówki musi być skupiane przez soczewki, ponieważ jest kilkukrotnie jaśniejsze od tradycyjnych rozwiązań. Dodatkowo barwa takiego światła jest zazwyczaj biała, lub delikatnie niebieska, a to potrafi dokładnie rozświetlić przestrzeń przed samochodem.

nowe reflektory ledowe (pixabay.com)

Co zrobić ze starymi zużytymi reflektorami?

Gdy jesteśmy w posiadaniu starego samochodu to możemy dostrzec, że jakość naszego światła jest dużo słabsza w porównaniu do innych samochodów. Czasem jest to niestety powód starej technologii, która nie pozwala na lepsze rozwiązanie. Jednak reflektory ulegają matowieniu po dłuższym użyciu. Wtedy można skorzystać z pasty polerskiej i je wypolerować, a jeśli nie mamy wiedzy to można oddać samochód do warsztatu. Taka usługa nie jest droga, a pozwala uzyskać lepszy efekt. Innym rozwiązaniem będzie wymiana starych reflektorów na nowe zamienniki, ale to już są dużo wyższe koszty.

Piotr

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *