0

Jaki wpływ mają opony na komfort podróży?

Większość z nas porusza się jakimkolwiek środkiem transportu. Nie ma to większego znaczenia, ponieważ wszystkie pojazdu poruszające się po drogach wyposażone są w opony. Mają one bardzo istotne znaczenie dla całej komunikacji, bo są jedynym miejscem kontaktu pojazdu z asfaltem. Same opony zapewniają nam bezpieczeństwo i trakcję, która jest niezmiernie ważna przy prowadzeniu nie tylko samochodów. Samochody są wyposażone w wiele systemów wspomagających, przez co minimalne uślizgi kół będą niemalże niezauważalne. Inaczej jest w przypadku motocykli, na których czujemy każdy minimalny ruch. Gdy opona staje się zbyt bardzo wyeksploatowana, to będziemy czuć lekkie poślizgi tylnego koła, a to może prowadzić do wypadku.

Bezpieczeństwo

Opony gwarantują nam przede wszystkim bezpieczeństwo podczas podróży, niezależnie jakim pojazdem się poruszamy. Warto nawet uwzględnić rowery, którymi porusza się zdecydowana większość Polaków. Warto kupować opony z wyższej półki takie jak chociażby schwalbe nobby nic. W przypadku opon najczęściej patrzy się na bieżnik, bo to on jest wskaźnikiem zużycia opon. Im większy bieżnik, tym większa przyczepność podczas deszczu, bo rowki służą właśnie po to, aby odprowadzać wodę spod opon. Warto także wspomnieć o wieku opon. Mówi się, że guma trzyma swoje właściwości około pięciu lat. Dlatego kupując opony lepiej udać się do autoryzowanego sklepu. Nigdy nie mamy pewności, że kupione opony od osoby prywatnej rzeczywiście mają przykładowe dwa lata.

opona samochodowa (pixabay.com)

Opony Run-flat

Bardzo popularne od jakiegoś czasu stały się opony run-flat. Oznacza to możliwość jazdy na przebitej oponie przez około 80 kilometrów. Daje to możliwość dojechania nam do najbliższego serwisu i tu pojawia się problem. Takich opon raczej się nie naprawia, ze względu na wzmocnioną konstrukcję. To oznacza, że trzeba błyskawicznie założyć nową oponę, a serwis przecież może nie mieć identycznej. Dlatego pomimo posiadania tak wspaniałych opon, wciąż trzeba wozić ze sobą chociażby oponę zapasową. To pozwoli na szybką wymianę opony w serwisie. W innym przypadku będziemy musieli czekać prawdopodobnie co najmniej do dnia jutrzejszego, bo opona będzie musiała przyjść do serwisu. Także ta technologia daje jeszcze wiele do życzenia i lepiej jest poczekać na coś nowego.

Mateusz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *