0

Z czego powstaje odzież medyczna?

Odzież medyczna musi być komfortowa i bezpieczna zarówno dla pacjenta jak i dla jej użytkownika, czyli lekarza, pielęgniarki lub farmaceuty. Aby spełniały te wymagania to muszą być wykonane z odpowiednich materiałów. Z czego wykonana jest odzież medyczna?

Bawełna i poliester

Pierwszym materiałem, z którego może zostać wykonana odzież medyczna jest bawełna, która jest używana już od setek lat. Jej zaletami jest to, że dobrze zatrzymuje ciepło zimą, a latem pozwala się chłodzić. Ponadto rzadko uczula. Innym materiałem do tworzenia odzieży medycznej jest poliester, syntetyczna tkanina łatwa w praniu i mało chłonąca wilgoć.

Spandex i sztuczny jedwab

Kolejnym dobrym materiałem do wytworzenia odzieży medycznej spandex, zwany także lycrą lub elastanem. Jest to elastyczne włókno syntetyczne, które jest bardzo duża wytrzymałość na rozerwanie. Dobrym materiałem jest także sztuczny jedwab, który przypomina naturalny jedwab, ale wykonany jest z innych materiałów. Sztuczny jedwab ma kilka rodzajów, nazwanych w zależności od sposobu pozyskania włókna. Wyżej wymienione materiały można także łączyć, aby eliminować wady poszczególnych materiałów i dodawać funkcjonalności odzieży medycznej.

Grzesiek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *