1

Zabawkowy zawrót głowy, czyli jak wybrać odpowiednią zabawkę

Teoretycznie przyjęcie urodzinowe powinno kojarzyć się nam tylko z przyjemnościami. I z pewnością jest tak w przypadku jubilatka. Jednak każdy z nas pamięta chociaż jedną taką chwilę, kiedy stojąc w sklepie pełnym zabawek, zastanawiał się – co kupić? Szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy dzieci posiadają tak wiele, a jednocześnie szybko się nudzą. Często giniemy pomiędzy pułkami pełnymi pluszaków, lalek, puzzli i gier. Poniżej znajduje się kilka podpowiedzi, które być może ułatwią nam kolejne zakupy.

Po pierwsze zabawka powinna być dostosowana do wieku malucha. Z pomocą wychodzą do nas w tej kwestii producenci. Na opakowaniach znajdziemy informację dotyczącą wieku dziecka, dla którego dana rzecz jest przeznaczona. I chociaż często wydaje nam się, że dziecko poradzi sobie z dużo bardziej złożonymi zabawkami, w większości przypadków, warto zaufać oznaczeniom. Zbyt trudna układanka czy zbyt skomplikowane w obsłudze auto, zwyczajnie zniechęci dziecko i sprawi, że nie będzie ono chciało bawić się prezentem. Jednak pamiętajmy także, że zbyt banalna zabawka nie przykuje na dłużej zainteresowania dziecka. Na przykład dla roczniaków polecane są zabawki drewniane, kolorowe, wydające różnorodne, przyjemne dla ucha dźwięki. Dziecko poznaje w tym czasie intensywnie świat, dlatego bada zabawki wszystkimi zmysłami. Pamiętać trzeba, aby to były bezpieczne zabawki, bez małych elementów, które dziecko może połknąć. Bardzo popularne w tym wieku są zabawki firmy Fisher Price. Producent ten wprowadził na rynek wiele zabawek znanych większości rodzicom. Jedną z nich jest garnuszek na klocuszek. Interaktywna zabawka rozbudzająca zmysły dziecka. Śpiewający garnuszek na klocuszek pozwala dziecku poznać cyfry, kształty i kolory. A przy tym w wykonaniu tej zabawki widać najwyższą dbałość o wykonanie i zapewnienie bezpieczeństwa małemu użytkownikowi.

Przy wyborze odpowiedniej zabawki pomocna będzie również dobra znajomość obdarowywanej osoby. Jeśli znamy zainteresowania szkraba, to łatwiej nam będzie się na coś zdecydować. Dobrym rozwiązaniem jest wspólna wycieczka do sklepu z zabawkami, by sprawdzić, na co dziecko zwraca uwagę i co budzi jego żywe emocje. Nawet maluchy, z powodów znanych tylko sobie, jedne zabawki kochają od razu a inne zupełnie nie przypadają im do gustu. Podczas zakupów nie powinniśmy kierować się żadnymi uprzedzeniami i ograniczeniami, gdyż fartuch kucharza może okazać się doskonałym prezentem dla chłopca, a sterowane auto zachwyci niejedną dziewczynkę.

Kolorowe zabawki pobudzają wyobraźnię.

Kolorowe zabawki pobudzają wyobraźnię /sxc.hu

Spełniając ciche prośby rodziców bardzo często szukamy zabawek edukacyjnych, rozwijających a niekiedy o zakupie decyduje wysoka cena. W ten sposób mamy przeświadczenie, że zabawka zachwyci jubilata. Często zapominamy o podstawowej cesze zabawek – mają one sprawiać radość i dawać przyjemność. Może czasem warto pozwolić dzieciom zwyczajnie pobawić się i poprzytulać do szmacianej lali czy pluszowego misia. Takie zabawki również rozwijają nasze pociechy. Uczą je troski i wrażliwości, nawiązywania bliskich kontaktów. Każdy z nas pamięta ze swego dzieciństwa jednego, ukochanego misia czy inne zabawkę, bez której noc zawsze wydawała się straszniejsza. W tej kwestii, nawet w dzisiejszych czasach, wszystkie dzieci czują się podobnie. Obojętnie na jaką zabawkę się zdecydujemy, zawsze pamiętajmy jednak, by wybierać te przedmioty, które opatrzone są europejskim znakiem bezpieczeństwa CE. W ten sposób mamy gwarancję, że przy prawidłowym użytkowaniu, nie dojdzie do sytuacji niebezpiecznych.

Piotr

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *