0

Zakładanie własnej siłowni domowej

Modne siłownie i kluby fitness często przeżywają oblężenie, a ludzie zaczynają rozumieć, że warto o siebie zadbać, żeby cieszyć się dobrą kondycją. Marzenie o ładnie wyrzeźbionej sylwetce niekoniecznie trzeba spełniać poza domem. Wystarczy trochę miejsca i kilka podstawowych przyrządów.

Zalety

Oszczędność czasu to z pewnością jeden z koronnych argumentów, ponieważ mało osób będzie miało naprawdę blisko na siłownię ze swojego domu bądź z pracy. W dużych miastach może to nie być problemem. Mieszkańcy małych miast albo wiosek są skazani na dojazdy, które zabierają im dużo czasu, nie doliczając do tych strat korków czy podobnych sytuacji.

Kolejną kwestią jest brak czekania na wolny przyrząd. Można w tym czasie skorzystać z innego, ale każdy ma swój plan treningowy, a brak przyrządu może go pokrzyżować. W siłowni domowej korzysta się z tego przyrządu, z którego się chce. To duże ułatwienie, gdyż czekanie albo zmienianie planu może mocno zdemotywować nas do ćwiczeń. Czasem jest nam również trudno zaplanować dzień, a ponadto mogą się przydarzyć niespodziewane zdarzenia. Z domową siłownią nie trzeba się o to martwić, gdyż ćwiczy się w wolnej chwili, kiedy się chce.

Jeszcze inną zaletą jest większy komfort psychiczny. Wiele osób nie chodzi na siłownię, gdyż się po prostu wstydzi swojej sylwetki czy kondycji. Niektórzy nie lubią po prostu ćwiczyć z innymi ludźmi. Samotne ćwiczenie w domowej siłowni nie tylko poprawi twój komfort psychiczny, ale również pozwoli ci się lepiej skupić na treningu. Kilkanaście osób ćwiczących wokół ciebie może łatwo rozpraszać. Wzrok mimowolnie ucieka na innych ćwiczących, a często także zaczynają się rywalizacje czy bezproduktywne rozmowy.

Warto pamiętać o kwestiach higieny. W klubie z przyrządów korzystają inni ludzie, dziennie przewijają się przez nie tłumy. Nie wszyscy z nich odpowiednio dbają o higienę, więc korzystanie po nich ze sprzętu do ćwiczeń może nie być komfortowe. Ostatnią zaletą są oszczędności. Jeżeli ktoś planuje intensywnie ćwiczyć to ostateczny koszt siłowni może być mniejszy niż koszt karnetów miesięcznych. Same karnety będą miały różne ceny, w zależności od lokalizacji siłowni czy ich wyposażenia.

Wady

Przede wszystkim nie ma żadnej asekuracji podczas ćwiczeń. Samodzielne wykonywanie ćwiczeń wymaga dużej rozwagi, a początkujący mogą łatwo w tym aspekcie popełnić błąd. Innym minusem może być problem z motywacją. Bliskość sprzętów do ćwiczeń może rozleniwiać człowieka. Kolejnym problemem może być ilość i jakość sprzętu. Zbyt mała ich ilość może powodować znużenie, a zbyt mała jakość zwiększa szanse na spowodowanie niebezpiecznyh sytuacji.

Wyposażenie

Domowa siłownia ma to do siebie, że jej powierzchnia zajmuje zazwyczaj mało miejsca. Warto pod tym kątem zaplanować, ile miejsca na nią poświęcimy, jak często będziemy z niej korzystać i przede wszystkim ile osób będzie w niej ćwiczyć. Ograniczenie przestrzeni wymusza na nas wybór sprzętów, które nie zajmują wiele miejsca. Możemy też wybrać komplet, który zapewni ćwiczenia dla każdej partii ciała. Do odpowiednich urządzeń do domowej siłowni zalicza się między innymi atlasy do ćwiczeń, ławeczki, maty gumowe do siłowni, hantle i sztangi, drążki do podciągania się czy rowerki stacjonarne.

Sebastian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *