1

Zawory bezpieczeństwa w przemyśle

W zakładach przemysłowych bardzo często dochodzi do różnego rodzaju wypadków. Są one spowodowane naprawdę różnymi czynnikami, ale z reguły ich skutki są bardzo dramatyczne – może dojść do poważnego uszczerbku na zdrowiu lub nawet do śmierci. Dlatego tak duży nacisk kładzie się na zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach przemysłowych. Są one znacznie bardziej narażone na powstawanie takich niebezpiecznych sytuacji niż inne miejsca pracy. Na przykład poprzez obecność instalacji pod wysokim ciśnieniem. Nie trzeba chyba mówić jak bardzo jest to niebezpieczne i na jak wielkie szkody naraża to pracowników. Dlatego jeżeli zależy nam na tym, aby wszystko było w jak najlepszym porządku to powinniśmy zapewnić częste kontrole wszystkich urządzeń, które pracują pod zwiększonym ciśnieniem. W ten sposób można wyeliminować większość problemów i sprawić, że praca będzie o wiele bezpieczniejsza niż miała miejsce do tej pory.

Wysokie ciśnienie

Urządzenia pod ciśnieniem podlegają kontroli z Urzędu Dozoru Technicznego. Jest to rzecz ogromnie ważna, która mobilizuje pracodawców do tego, aby zapewnić wewnętrzne kontrole i utrzymywać wszystko na takim poziomie, który nie będzie powodował zagrożenia dla pracowników oraz dla mienia, które znajduje się w danej hali. Jednym z najlepszych zabezpieczeń są proste zawory bezpieczeństwa Poznań, które mają za zadanie wyrównać ciśnienie w danej instalacji, gdy dojdzie do jego zbyt dużego wzrostu. Jest to rzecz naprawdę bardzo ważna, bo nie jest to zabezpieczanie szczególnie kosztowne, a pozwala na radykalną poprawę bezpieczeństwa. Stosowania takich rozwiązań jest obowiązkowe i to nawet w przedmiotach, które wykorzystujemy na co dzień. Aby się o tym przekonać to wystarczy obejrzeć chociażby zwykły ekspres do kawy, który wykorzystuje wysokie ciśnienie do parzenia. One również posiadają taki zawór, który uniemożliwia wzrost ciśnienia. W przeciwnym razie mogłoby dojść do jego rozerwania.

Zawory pełnią różne funkcje (sxc.hu)

Zawory pełnią różne funkcje (sxc.hu)

Awarie

W takim przypadku zagrzmieniem jest nie tylko wrząca woda, która znajduje się w jego wnętrzu, ale również odłamki, które mogą z dużą prędkością zostać wystrzelone w każdym z kierunków. Taka eksplozja może spowodować duże uszkodzenia i doprowadzić nawet do śmierci! Dlatego stosowanie zabezpieczeń jest tak bardzo ważne. Niestety zdarzają się przypadki, gdy nie zadziałają one właściwie i po prostu w takich sytuacjach dochodzi do wypadków przemysłowych. Są one z reguły duże – obrażeń doznaje przynajmniej kilku pracowników, a koszty materialne wyceniane są na wiele set tysięcy złotych.

Wojciech

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *