1

Zimowe problemy kierowców

Zima jest jedną z najtrudniejszych pór roku dla kierowców. Warunki atmosferyczne powodują duże zmiany w stylu prowadzenia samochodu i niestety na niekorzyść. Musimy zachować jeszcze większą ostrożność, ponieważ nadmierna prędkość może sprawić, że wypadniemy z drogi i wpadniemy w niekontrolowany poślizg. W takiej sytuacji nie będziemy w stanie nic zrobić i będziemy sunąć na nieuniknione spotkanie z innym pojazdem. Podobnie jest zresztą podczas deszczu, ale na o wiele mniejszą skalę. Dlatego jeżeli wiemy, że droga może być oblodzona to powinniśmy zrobić wszystko, aby nie dopuścić do takich sytuacji. Jeżeli będziemy wystarczająco przezorni to nie dojdzie do żadnego incydentu i nie będziemy mieli wyrzutów sumienia, że stało się coś złego przez nasz brak wyobraźni.

Wypadki

Każdego roku na polskich drogach dochodzi do wielu wypadków. Te podczas zimy są szczególnie częste, bo wynika to właśnie ze zmniejszonej przyczepności samochodu i dłuższej drogi hamowania. Bardzo wielu kierowców będzie miało problemy z tym, aby jechać na niektórych odcinkach mniej niż 50 km na godzinę i to właśnie oni najpewniej będą generowali największe zagrożenie. Jeżeli znamy kogoś kto w ten sposób bagatelizuje taką sytuację to powinniśmy z nim poważnie porozmawiać – to nie jest tak, że on szkodzi tylko sobie, ale może zrujnować życie wielu osób. Takie sytuacje są najbardziej przykre i to właśnie o nich powinniśmy pamiętać za każdym razem, gdy wsiadamy do samochodu w trakcie zimy. Problemy występują jednak nie tylko z jazdą, ale również z samym przedostaniem się do pojazdu – możemy spodziewać się, że nasz samochód będzie pokryty grubą warstwą śniegu.

Jazda zimą jest trudniejsza (sxc.hu)

Jazda zimą jest trudniejsza (sxc.hu)

Odśnieżanie

Samo odśnieżanie może nie jest szczególnie trudne, ale nie zawsze mamy zbyt wiele czasu, aby to zrobić. Jeżeli z jakiegoś powodu nie odśnieżymy w całości pojazdu to możemy doświadczyć sytuacji, ze podczas jazdy pokrywa z dachu zsunie się na przednią szybę. W takiej sytuacji możemy stracić orientację i spowodować wypadek – pamiętajmy o tym, aby na dachu nie było niczego co może się obsunąć. Niska temperatura może powodować rozładowanie się akumulatora. Dlatego zaleca się stosowanie bardziej nowoczesnych rozwiązań, które są w stanie pracować w dużo cięższych warunkach. Akumulatory żelowe to rozwiązanie w wielu przypadkach idealne i pozwalające na znacznie dłuższy czas eksploatacji.

Wojciech

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *